Molecular genetic analysis in cotton (Gossypium hirsutum L.)
Pamukta (Gossypium hirsutum L.)moleküler genetik analizler
  1. Tez No: 705968
  2. Yazar: ASENA AKKÖSE BAYTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ DOĞANLAR, PROF. DR. ANNE FRARY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Pamuk; başta tekstil, gıda ve yağ olmak üzere birçok farklı endüstri için değerli bir mahsüldür. Kuraklık, dünya genelinde pamuk üretiminde ciddi verim kayıplarına neden olmaktadır. İlişki haritalaması çalışmaları, pamuk ıslahında fayda sağlayacak lif, kalite ve kuraklıkla ilgili özellikleri kontrol eden genomik lokusları belirleyebilmektedir. Bu lokuslar su stresi altında kaliteli lif ve yüksek verim üretmek için gereken genetik adaptasyonu sağlayabilir. Bu çalışmada, 99 G. hirsutum genotipinden oluşan bir Upland pamuk panelinin, 177 basit dizi tekrarı (SSR) markörü ile genetik çeşitlilik bakımından karakterizyonu ve popülasyonun atasal yapısının saptanması için kullanılmıştır. Ayrıca, GLM ve MLM analizi kullanılarak panelde lif kalitesi, bitki yapısı, verim ve kuraklıkla ilgili parametreler için toplam 22 karakterle bağlantılı önemli niceliksel özellik lokuslarının (QTL'ler) belirlendiği ilişki analizi yapılmıştır. Morfolojik karakterler, iki farklı lokasyonda normal ve kısıntılı sulama koşulları altında test edilmiştir. Her iki lokasyonda da GLM ve MLM modelleri farklı QTL setleri tanımlamıştır (p ≤ 0,005 ve p ≤ 0,001 önem düzeyinde). Tanımlanan QTL'lerden bazı lokuslar, her iki lokasyonda da tespit edilen kararlı ve güvenilir QTL'ler olarak belirlenmiştir. Burada tanımlanan QTL'ler, kuraklık koşullarına uyum sağlayabilen yüksek verimli pamuk çeşitlerinin dünya genelinde geliştirilmesinde fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Cotton is a valuable fiber crop for different industries especially the textile, food and oil industries. Drought causes serious yield losses in cotton throughout the world. Association mapping reveals genomic loci controlling fiber quality and drought-related traits which will be helpful in cotton breeding because these loci can provide the genetic adaptability needed to produce good fibers and yield under water limitation. In the present study, 177 simple sequence repeat (SSR) markers were used to characterize an Upland cotton germplasm panel consisting of 99 G. hirsutum cultivars for their genetic diversity and to detect the ancestral structure of the population. Moreover, association analysis was conducted to reveal significant quantitative trait loci (QTLs) linked to a total of 22 traits for fiber quality, plant structure, yield and drought-related parameters in the panel using GLM and MLM analysis. The morphological characters were tested under both well-watered and water-limited irrigation in two locations. At both locations, GLM and MLM identified different sets of QTLs at significance level of p ≤ 0.005 and p ≤ 0.001. Of the identified QTLs, some loci were considered as stable and reliable QTLs detected in both locations. The QTLs identified herein could be useful in the development of cotton cultivars with high yield that have adaptability to drought conditions worldwide