Continuity and change in the field of public participation of non-EU citizens in Germany
Almanya'da AB vatandaşı olmayanların kamusal katılımı alanında süreklilik ve değişim
  1. Tez No: 705978
  2. Yazar: AYBİKE KERPİŞÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OKYAYUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Çağdaş bağlamda, göç yönetimi son derece karmaşık bir şekilde gelişmiştir ve birçok aktörü içermektedir. Bu tez, günümüz Almanya'sının yabancılar ve göç rejimlerini tarihsel bağlamları içinde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Ulus oluşturma süreci boyunca, Alman devleti göçmenleri potansiyel bir tehdit olarak görmüş; göç hareketlerini yönetmek ve kontrol etmek amacıyla kısıtlayıcı politika araçları geliştirmiştir. Bunu tamamlayıcı nitelikte, yerleşik yabancılara Alman toplumu içinde dar kapsamlı haklar ve ikincil sosyal statü verilmiştir. Bu nedenle, özellikle bazı gruplara mensup yabancılar, kamusal ve siyasal katılım olanaklarından önemli ölçüde mahrum kalmışlardır. Bu tez, Alman ulusal kimliğinin tanımlarıyla bağlantılı olarak kısmi ve asli vatandaşlık modelleri ile ilgili süreklilik ve değişimleri göstermeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, bu tez, toplumdaki asli üyeleri ve yabancıları belirlemenin normatif temellerini sunmak için ilgili literatürü yeniden gözden geçirmektedir. Vatandaşlığın asli ve alternatif biçimlerinin teorik temelleri, siyasi katılıma dair sınırlamaların meşruiyeti; ulus-devletin rolü ve siyasi partilerin ideolojik bakış açılarıyla bağlantılı olarak tartışılmaktadır. Amacımız, göçün şekillendirdiği sosyal gerçekliği ve bunun siyasi alandaki sonuçlarını göstermektir. Siyasi partilerin vatandaşlık, vatandaşlığa kabul ve yabancılara oy hakkı verilmesine ilişkin tutumları, parlamenter söylemler üzerine nitel bir vaka incelemesi yoluyla analiz edilmektedir.Bu araştırma, partilerin yaklaşımlarının Almanlık, entegrasyon ve ideal Alman toplumu anlayışlarıyla yakından ilişkili olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In the contemporary context, migration management has evolved immensely complexly and involved many actors. This thesis aims to analyze the characteristics of current German foreigners and immigration regimes within their historical context. Throughout the nation-building process, the German state considered immigrants a potential threat and developed restrictive policy tools to manage and control immigration flows. In a complementary way, foreign residents have been designated a limited scope of rights and subordinated/secondary social status within German society. Therefore, especially certain groups of foreigners have been significantly deprived of public and political participation opportunities. This thesis aims to illustrate the patterns of continuity and change concerning the definitions of German nationhood and constellations of rightful membership in the polity. In this regard, this thesis revisits relevant literature to present the normative grounds of determining insiders and outsiders. Theoretical foundations of substantive and alternative forms of citizenship, legitimate boundaries concerning political participation are discussed in relation to the role of the nation-state and the ideological standpoints of political parties. It is our aim to illustrate the social reality shaped by immigration and its outcomes within the political realm. Stances of political parties regarding citizenship, naturalization, and enfranchisement of foreigners are analyzed through a qualitative case study on parliamentary discourses. This research points out that parties' approaches are closely related to their understandings of Germanness, integration, and ideal German society.