Babaeski ilçesinde yaşayan obez veya obez olmayan bireylerin fonksiyonel besinler hakkındaki bilgi ve tutumlarına dair araştırma
Research on knowledge and attitudes of obese or NON-obese individuals living in Babaeski district on functional foods
- Tez No: 706004
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA TEVFİKOĞLU PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırma 18-65 yaş aralığına sahip yetişkin bireylerin beslenme alışkanlığı, günlük diyetlerinde fonksiyonel besin tercih ve tüketim durumlarının obeziteye etkisini saptamak üzere planlanıp yürütülmüştür. Kesitsel türdeki bu çalışmaya Kırklareli ili Babaeski ilçesinde yaşayan 18-65 yaş arası gönüllü 781 yetişkin birey (erkek:270, %34,60; kadın:511, %65,40) katılmıştır. Yüz yüze uygulanan anket formu ile katılımcılara ilişkin sosyodemografik bilgiler, beslenme alışkanlıkları, besin tüketim sıklıkları, fonksiyonel besini bilme, tanımlama ve tüketme durumlarının, bireylerin sahip olduğu antropometrik ölçümlere etkisi saptanmıştır. Beden kitle indeksine göre obez olan erkek bireyler (%55,60) kadın bireylere (%49,10) göre; obez olmayan kadın bireyler (%51,00) erkek bireylere (%44,50) göre daha fazla bulunmuştur. Bireylerin fonksiyonel besin farkındalığının oldukça düşük olduğu tespit edilmiş, katılımcılar tarafından en fazla bilinen fonksiyonel besinin domates (%51,70) ve kuru baklagil (%51,70) olduğu bulunmuştur. En fazla bilinmeyen (%38,00) ve tüketilmeyen besin soya ve soya ürünleri (%92,20) olarak belirlenirken, en fazla tercih edilmeyen besinin üzüm ve üzüm çekirdeği (%43,50) olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted to determine the effectiveness of the nutrition habits, functional nutritional preference and consumption of 18-65 years old adult individuals in their daily diet. 781 adult individuals (male 34,60%, female 65,40%) who are 18-65 years of age volunteers living in Babaeski district of Kırklareli province participated in this cross-sectional study. The questionnaire which is applied face-to-face has been collected by the researcher on sociodemographic information, nutrition habits, nutrition frequency, functional nutrition information, identification, consumption and anthropometric measurements of participants.