Evli bireylerde kişilik özellikleri ve sosyal medya kullanımının evlilik uyumuna etkisi
The effect of personality traits and social media use on marital adustment in married individuals
- Tez No: 706009
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Psychology, Social Work, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, evli bireylerin kişilik özellikleri ve sosyal medya kullanımının evlilik uyumuna etkisini araştırmaktır. Bununla birlikte katılımcıların evlilik uyumlarının cinsiyet, yaş, çocuk, çalışma durumu ve bulundukları konum gibi sosyodemografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırmada evli bireylerin kişilik özellikleri ve sosyal medya kullanımının evlilik uyumuna etkisini araştırmak üzere Türkiye genelinde 18-60 yaş arası evli bireylere Demografik Bilgi Formu, Çift Uyum Ölçeği, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu ve Beş Faktör Kişilik Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmamızda verilerin analiz edilmesinde Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 25.0 yazılımı kullanılmıştır. Beş Faktör Kişilik Özellikleri Ölçeğinden, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeğinden, Çift Uyum Ölçeğinden alınan puanlar arasındaki ilişkinin incelenmesinde Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan evli bireylerin bazı sosyodemografik özelliklerinin, kişilik özelliklerinin ve sosyal medya bağımlılığının evlilik uyumuna etki etme durumunun incelenmesinde hiyerarşik doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre evli bireylerde çift uyumu cinsiyete göre ve bireylerin çalışma durumuna göre farklılaşmamaktadır. Fakat, çift uyumu bireylerin yaşlarına göre farklılaşmaktadır. Araştırma bulgularına göre çift uyumu, bireylerin çocuk sahibi olma durumuna ve evli kalma sürelerine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmaktadır. Elde edilen bulgular neticesinde bireylerin yumuşakbaşlılık puanları arttıkça çift uyumları artarken, nörotiklik puanları arttıkça çift uyumları azalmaktadır. Bireylerin sosyal medya bağımlılığı puanları arttıkça çift uyumları azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of the personality traits and social media usage of married individuals on the marital adjustment. The study also explores whether the marital adjustment of the participants differ according to socio-demographic variables such as gender, age, parental status, employment status and their place of residence. To investigate the effects of the personality traits and social media usage of married individuals on the marital adjustment in this study; Demographic Information Form, Dyadic Adjustment Scale, Social Media Addiction Scale - Adult Form and Big Five Factor Personality Scale were applied to married individuals between 18 – 60 ages in Turkey. Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 25.0 software was used to analyse the data. Pearson Correlation Analysis was utilised to examine the relationship between the scores of Big Five Factor Personality Scale, Social Media Addition Scale and Dyadic Adjustment Scale. Hierarchical linear regression analysis was applied to investigate if the socio-demographic characteristics, personality traits and social media addiction of the married individuals within the scope of this study affect their marital adjustment. According to the findings of the study, dyadic adjustment of married individuals do not differ according to gender and their employment status. However, dyadic adjustment differs according to the ages of the individuals. Furthermore, according to the findings of this study, the dyadic adjustment differs significantly according to the parental status and marriage length of the individuals. The findings show that dyadic adjustment of the individuals increase with their agreeableness scores and decrease with their neuroticism scores. Increases in social media addiction scores has a negative relationship with dyadic adjustment.