Büyük Doğu Dergisine göre anti-Siyonist ve anti-Komünist söylemin temelleri (1943-1960)
The foundations of anti-Zionist and anti-Communist discourses according to the Büyük Doğu Journal (1943-1960)
  1. Tez No: 706013
  2. Yazar: EMRE KOCAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHATTİN ÇATMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Batı toplumunda gelişen çeşitli fikir akımları özellikle Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinden itibaren aydın kesim tarafından Türk toplumuna yavaş yavaş girmeye başlamıştır. Etkilenilen bu görüşlerin ilerleyen safhalarında Türk toplum geleneği ve yapısından uzaklaşılması zamanla bu görüşlerin karşıtlarının ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra devlet eliyle gerçekleştirilen birtakım dönüşümler toplumda düşünsel farklılıkların oluşmasına sebep olarak gelenekçi, milli ve muhafazakâr kesimin ciddi muhalefetiyle karşılaşmıştır. Siyonizm ve Komünizm muhaliflerinin toplandığı Büyük Doğu Dergisi, özellikle 1943-1960 yılları arasında siyasi, askeri ve mütefekkir olarak tecrübeleri bulunan yazarların fikirlerini aktardığı ideolojik esasları olan bir mecmua haline gelmiştir. Yapılan çalışma neticesinde bu karşıtlığın temelinde toplumun gelenekleri ve İslamiyet ile de örtüşmeyen görüşlerin toplumda yeri olmaması savı yatmaktadır.
Özet (Çeviri)
Various currents of thought that developed in Western society, especially since the last periods of the Ottoman Empire, started to enter Turkish society gradually by the intelligentsia. In the later stages of these affected views, the departure from the tradition and structure of Turkish society led to the emergence of the opposites of these views over time. Especially after the establishment of the Republic of Turkey, some of the transformations carried out by the state caused the formation of class differences in the society and faced serious opposition from the traditionalist, national and conservative segments. Büyük Doğu Journal, which gathers the opponents of Zionism and Communism, has become a journal with ideological principles, in which the writers, who had political, military and reflective experiences, conveyed their ideas, especially between the years 1943-1960. As a result of the study, the basis of this opposition is the argument that the traditions of the society and the views that do not coincide with Islam have no place in the society.