The effect of the verdancy management strategy on permanent development: A case study of Erbil, Iraq
Yeşil yönetim stratejisinin sürdürülebilir kalkınma üzerindeki etkisi: Irak Erbil örneği
  1. Tez No: 706014
  2. Yazar: HUSAM AWAD ABDULLAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ALPER GÜVEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Mevcut ekonomik sistem nedeniyle çevreye verilen zarar, çevre dostu sisteme geçişi gerektirmektedir. Yeşil Yönetim Stratejisi (GMS), tamamen sürdürülebilir finansal, sosyal ve çevresel faydalar elde etmeyi taahhüt eder. GMS ayrıca sürdürülebilir kalkınma (SD) elde etmek için önemli bir rekabet stratejisi haline geldi. Irak'ta bir şehir olan Erbil, sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için bir GMS programı başlattı. Bu çalışma, Irak'ın Erbil kentinde yeşil yönetim programının SD üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Erbil'de artan sanayileşme ile birlikte, olmaya devam edecek çevresel etkiler olmalı. İki ana çalışma problemi vardır. İlk sorun, GMS'nin Irak'ın Erbil kentinde SD üzerindeki etkisini inceleme ihtiyacıdır. İkincisi, literatürde GMS'nin Irak'taki sürdürülebilirlik gelişimi üzerindeki etkisini istatistiksel olarak test eden çalışmaların eksikliğidir. Bu çalışmanın temel amacı, Irak'ın Erbil kentinde yeşil yönetim ve sürdürülebilir kalkınma arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmanın amacı, GMS'nin Irak'ın Erbil kentinde SD üzerindeki etkisini istatistiksel olarak test etmektir. Çalışmanın katkısı, Irak ile ilgili gelecekteki araştırmalarda kullanılabilecek GMS'nin SD üzerindeki etkisini test etmek için istatistiksel analiz sağlamaktır. Çalışma hipotezi, GMS'nin Erbil, Irak'ta SD üzerinde olumlu ve önemli bir etkiye sahip olmasıdır. İl özel idaresinde çalışan 300 çalışandan rastgele bir örneklem seçilmiş ve 215 örneklem büyüklüğü kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, yeşil yönetim stratejisi için motive etmenin ve yeşil yönetim stratejisinin zorluklarının Erbil'deki sürdürülebilir kalkınma üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını göstermiştir. Sonuçlar, pazar ve talebin, iş verimliliği ve maliyet tasarruflarının, işgücü ve finansal teşviklerin Erbil'deki sürdürülebilir kalkınma üzerinde olumsuz etkileri olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, sonuçlar çalışma hipotezini desteklememektedir. Çalışma, Erbil'deki yerel yönetimin, dünyanın farklı bölgelerinde başarıyla uygulanan modern deneylere dayalı olarak yeşil yönetim programını yeniden tasarlaması gerektiğini öne sürüyor.
Özet (Çeviri)
The damage in the environment that has happened because of the current economic system requires a transition to the environmental friendly system. The Green Management Strategy (GMS) is committed to achieving completely sustainable financial, social, and environmental benefits. The GMS has also become a significant competitive strategy to get sustainable development (SD). Erbil, which is a city in Iraq, has started a GMS program to achieve sustainable development. This thesis is conducted to investigate the effects of green management on sustainable development in Erbil, Iraq. With the increased industrialization in Erbil, there must be environmental effects are bound to continue happening. There are two main study problems. The first problem is the need to examine the impact of GMS on the SD in Erbil, Iraq. Second, the literature is lack of studies that statistically test the effect of GMS on sustainability development in Iraq. The main goal of this thesis is to explain the relationship between GM and SD in Erbil, Iraq. The study purpose is test the effect of GMS on SD in Erbil, Iraq. The study contribution is to provide statistical analysis to test the impact of GMS on SD, which can be used in future research about Iraq. The study hypothesis is that the GMS has positive and significant impact on SD in Erbil, Iraq. A random sample of 300 employees, who are working in the city government, was drawn, and 215 sample sizes was used. The results of this study showed that motivating for green management strategy, and the challenges of green management strategy have no effects on the sustainable development in Erbil. The results showed that the market and demand, business efficiency and cost savings, and workforce and financial incentives have negative effects on the sustainable development in Erbil. Therefore, the results do not support the study hypothesis. The study suggest that the local government in Erbil must re-design its green management program based on modern experiments that successfully applied in different areas around the world.