COVID-19 pandemisi sürecinde maske kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of mask use during the COVID-19 pandemic process
- Tez No: 706026
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Çalışmamız Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi aile hekimliği polikliniklerine başvuran kişilerin maske kullanım davranışlarını ve maske kullanımında yaşadıkları problemleri tanımlamayı amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 1 Temmuz-30 Eylül 2021 tarihleri arasında S.B.Ü. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine muayene olmaya gelen ve çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 18 yaş ve üzeri kişiler dahil edildi. Çalışmaya katılmayı kabul eden 924 kişiden sosyodemografik veri formu ve Covid-19 sırasında maske kullanımı ile alakalı sorular içeren anket formunu doldurması istendi. Okumakta zorlanan ve okuma yazması olmayan kişilere anket formu yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı. Araştırma boyunca toplanan veriler, IBM SPSS 25.0 (International Business Machines Statistical Package for Social Sciences, version 25) programı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Our study aimed to describe the mask usage behaviors and the problems experienced by the people who applied to the Ankara Training and Research Hospital family medicine outpatient clinics. Materials and Methods: The study was conducted between 1 July and 30 September 2021 at S.B.U. People aged 18 and over who came to Ankara Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinics to be examined and voluntarily agreed to participate in the study were included. 924 people who agreed to participate in the study were asked to fill out a sociodemographic data form and a questionnaire containing questions about mask use during Covid-19. . The questionnaire form was applied to the people who had difficulty in reading and who were illiterate, by face-to-face interview method. The data collected during the research were evaluated with the IBM SPSS 25.0 (International Business Machines Statistical Package for Social Sciences, version 25) program. A P value of