Egeria densa sucul bitkisinin vanadyum ile kirlenmiş sularda fitoremediasyon potansiyelinin araştırılması
Investigation of phytoremediation potential of aquatic plant: Egeria densa in vanadium contacted water
- Tez No: 706038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BORGA ERGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında vanadyum ağır metalinin, hakkında çok çalışma bulunmayan Egeria densa sucul bitkisi ile giderimine bakılmıştır. Bunun yanında, çalışmada kullanılan Hoagland solüsyonu içinde yer alan elementlerden ikisinin (Cu ve Zn) giderimine de bakılmıştır. Bu amaçla E. densa 7 gün boyunca düşük (0,2 ppm), orta (0,6 ppm) ve yüksek (1,8 ppm) olmak üzere üç farklı konsantrasyonda vanadyuma maruz bırakılmıştır. Örnekler kirletici bulunan ortamdan 1, 4 ve 7. günlerde alınarak ortamda kalan kirletici miktarı belirlenmiştir. Vanadyum için yüksek oranda bir giderim ölçülememişken; bakır ve çinko için kayda değer ölçümler bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda E. densa bitkisinin V ağır metalini ortamdan uzaklaştırmada başarılı olmadığı ancak Cu ve Zn ağır metallerini ortamdan uzaklaştırabildiği görülmüştür. E. densa'nın V giderimi için kullanımı önerilmemektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the removal of vanadium heavy metal by the aquatic plant Egeria densa, about which there are not many studies, was examined. In addition, the removal of two of the elements (Cu and Zn) in the Hoagland solution used in the study was also examined. For this purpose, E. densa was exposed to vanadium in three different concentrations as low (0.2 ppm), medium (0.6 ppm) and high (1.8 ppm) for 7 days. The samples were taken from the environment with pollutants on the 1st, 4th and 7th days and the amount of pollutants remaining in the environment was determined. While a high rate of removal could not be measured for vanadium; Notable measurements were found for copper and zinc. According to the results obtained, it was observed that E. densa plant was not successful in removing V heavy metal from the environment, but it could remove Cu and Zn heavy metals from the environment. The use of E. densa for V removal is not recommended.