Susam proteinlerinden izolat eldesi ve elektrospinning yöntemi ile nanolif üretimi: Tahinde yağ ayrışması üzerine etkileri
Obtaining isolate from sesame proteins and production of nanofibers by electrospinning method: Its effects on oil separation in sesame paste
  1. Tez No: 706039
  2. Yazar: MUSTAFA ONUR YÜZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GENÇCELEP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, tahinin oda sıcaklığında depolanması (0., 30., 60. ve 90. gün) sırasında gerçekleşen yağ fazı ayrılmasını önleyebilmek veya en aza indirebilmek amacıyla, susam protein izolatlarının (SPI) ve elektrospinning yöntemiyle üretilen susam proteinleri içeren nanoliflerin (SPINL ve PVANL) tahin içerisine ilave edilmesiyle, yağ fazının yapıdan ayrılmasına engel oluşturmak suretiyle etki etmesi ve depolama süresince üründe meydana gelen bazı değişimlerin araştırılması amaçlanmıştır. Bu şekilde tahine yağ ayrışmasını önlemek için ilave edilecek“katkı”nın aslında tahinin ana maddesi susam olmasının sağlanabileceği gösterilmiştir. Fabrikadan hammadde olarak temin edilen susam, tahin ve yağı uzaklaştırılan susamda kimyasal analizler, pH, zeta potansiyeli ve hidrodinamik çap analizleri yapılmıştır. Elektrospinning işleminde kullanılacak çözeltinin özellikleri için elektriksel iletkenlik ve viskozite ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen protein izolatları ve nanoliflerin karakterizasyonunu belirlemek amacıyla bu örneklerde (SPI, SPINL ve PVANL gruplarında) taramalı elektron mikroskopisi (SEM), diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC), termogravimetrik analiz (TGA), X-ray difraksiyon analizi (XRD), Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca SPI'larda amino asit bileşimi, zeta potansiyeli, hidrodinamik çap ve fonksiyonel özelliklerine bakılmıştır. Tahin örneklerinde ise depolama esnasındaki değişimleri belirleyebilmek için zeta potansiyeli, hidrodinamik çap, reolojik özellikleri, pH ve ayrılan yağ oranı analiz edilmiştir. Son olarak parametreler arasındaki ilişkiyi açıklayabilmek için istatiksel analizler yapılmıştır. Tahinlerin depolama stabilitesi, üreticiler ve tüketiciler için ana endişe kaynağıdır. Kendiliğinden meydana gelen yağ fazı ayrılması tüketiciler tarafından sorun olarak görülmektedir. Uygulanan depolama zamanının ve katkıların tahinlerde ayrılan yağ miktarı üzerine çok önemli (p0.05) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to prevent or minimize the oil phase separation that occurs during storage of tahini at room temperature (0., 30., 60. and 90. days). For this, sesame protein isolates (SPI) and nanofibers produced by electrospinning method (SPINL and PVANL) containing sesame proteins were added to sesame paste. It is aimed to prevent the oil phase from separating from the structure and to investigate some changes in the product during storage. In this way, it has been shown that the“additive”to be added to prevent oil separation in sesame paste can actually be made from sesame, the main ingredient of sesame paste. Dry matter, crude oil, crude protein, ash, pH, zeta potential and hydrodynamic diameter analyzes were made in sesame, tahini and defatted sesame from the factory as raw materials. Electrical conductivity and viscosity measurements were made for the properties of the solution to be used in the electrospinning process. In order to determine the characterization of the obtained protein isolates and nanofibers, scanning electron microscopy (SEM), differential scanning calorimetry (DSC), thermogravimetric analysis (TGA), X-ray diffraction analysis (XRD), Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) analyzes were performed. In addition, amino acid composition, zeta potential, hydrodynamic diameter, protein solubility, water and oil holding capacity, foaming and emulsification properties were also examined in SPIs. In sesame paste samples, on the other hand, zeta potential, hydrodynamic diameter, rheological properties, pH and separated oil ratio were analyzed in order to determine the changes before, after and during storage. Finally, statistical analyzes were made to explain the relationship between parameters. The storage stability of sesame paste is a major concern for producers and consumers. Spontaneous oil phase separation is seen as a problem by consumers. Very important (p0.05).