Bazı ticari besi rasyonlarının kimyasal bileşim, metan üretimi, net enerji ve organik madde sindirilebilirliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of some commercial feed rations in terms of chemical composition, metane production, net energy ve organic matter digestibility
  1. Tez No: 706040
  2. Yazar: BARIŞ CEM AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada Niğde ilinde farklı besi çiftliklerinden elde edilmiş olan kaba ve kesif yem karışımları (TMR) toplanmış, oranları belirlendikten sonra laboratuvar analizleri yapılmıştır. TMR numunelerinin gaz ve metan üretimi in vitro gaz üretim tekniği kullanılarak belirlenmiştir. Kesimhaneden elde edilen rumen sıvısı ve tampon solüsyonu 1:2 (V/V) oranında birleştirilmiş ve 40 ml tamponlu işkembe sıvısı dört numune halinde TMR örnekleri (0.5 gram) içeren şırıngalara aktarılmıştır. Tüm şırıngalar 39 ° C'de tutulan su banyosunda 24 saat inkübe edildikten sonra net gaz üretimini belirlemek için TMR örnekleri içeren şırıngalardan gaz ve metan üretimi tespit edilmiştir. Çalışmada elde edilen rasyon içeriklerinin hayvanın yaşına ve gereksinmelerine göre hesaplanmadığı gözlemlenmiştir. Benzer özelliklerde olan gruplar da dahi işletmelerin farklı rasyonları kullandıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study The roughage and concentrate feed mixtures (TMR) obtained from different livestock farms in Niğde province were collected, and laboratory analyzes were carried out after their ratios were determined. Gas and methane production of TMR samples were determined using in vitro gas production technique. Rumen fluid and buffer solution obtained from the slaughterhouse were combined at a ratio of 1:2 (V/V) and 40 ml of buffered rumen fluid was transferred into syringes containing TMR samples (0.5 grams) in four samples. After all, syringes were incubated for 24 hours in a water bath maintained at 39 °C, gas and methane production was determined from syringes containing TMR samples to determine net gas production at the end of the 24-hour incubation period. It was observed that the ration contents obtained in the study were not calculated according to the age and needs of the animal. It has been observed that businesses use different rations even in groups with similar characteristics.