The effect of the riblets on flow control of NACA0018 at low reynolds number
Ribletlerin düşük reynolds sayısında NACA 0018'in akış kontrolü üzerine etkisi
  1. Tez No: 706086
  2. Yazar: EMRE GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR DURHASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Son yıllarda, insansız hava araçlarında ve rüzgar türbinlerinde, türbülansa geçişi ve laminer ayrılma kabarcığını kontrol etmek için düşük Reynolds sayılı akışlarda sayısal ve deneysel aerodinamik çalışmalar yoğunlaşmıştır. Bu tez çalışmasında, kaldırma ve kaldırma/sürükleme oranı gibi aerodinamik katsayıları artırmak için Re=1x105 Reynolds sayısında riblet yüzeyi kullanılarak NACA 0018 kanat profili üzerindeki akışın kontrolü için sayısal analiz yapılmıştır. Ribletler kanat profilinin emme yüzeyine yerleştirilmiştir. Riblet yüksekliği, lokasyon, ribletler arası boşluk oranı, riblet bölgesinin büyüklüğü, riblet şekli ve hücum açısı temel parametreler olarak seçilmiştir. Nümerik analizler k-kl-w geçiş modeli kullanılarak yürütülmüştür. Elde edilen sonuçlar riblet yüksekliğinin laminar ayrılma kabarcığı oluşumunu önemli ölçüde etkilediğini ve temel kanat profiline kıyasla kaldırma katsayısını artırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, numerical and experimental aerodynamic studies have been focused on low Reynolds number flows in order to control turbulence transition and laminar separation bubble of unmanned aerial vehicles and wind turbines. In this thesis, numerical analysis was performed to control of flow over NACA 0018 airfoil using riblet surface at Reynolds number of Re=1x105 in order to increase aerodynamics coefficients such as lift and lift to drag ratio. The riblets were located on the suction surface of airfoil. The main parameters were selected as the height of riblet, location, gap ratio between riblets, the size of riblet region and angle of attack. The numerical analyzes were carried out using k-kL-ω transition model. The obtained results indicate that the height of riblet remarkably affects the formation of laminar separation bubble and increase the lift coefficient in comparison with clean airfoil.