Üretim sektöründe çalışan mühendislerin endüstri 4.0 farkındalığı: Doğu Marmara kalkınma bölgesi araştırması
Industry 4.0 awareness of engineers working manufacturing sector: East Marmara development region research
  1. Tez No: 706087
  2. Yazar: ORHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAATTİN OSMAN EMİROĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ÇARK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Tarih boyunca teknolojik, bilimsel ve sosyal gelişmeler insanlığı yönlendirmiştir. Tarım ve yerleşik hayatla birlikte avcı-toplayıcı toplumdan tarım toplumuna dönüşerek üretime başlayan insanlık, 1. Sanayi devrimiyle birlikte üretimde makineleşmeyi sağlamış ve endüstri toplumuna dönüşmüştür. 2. Sanayi devrimiyle seri üretim ve elektrikle tanışarak üretimde standartlar oluşturmuştur. Dijital devrim olarak da bilinen 3. Sanayi devriminde üretimde otomasyon kullanımı artmış ve bilgisayarlarla üretim önem kazanmıştır. Bilgisayarların gündelik yaşamda yaygınlaşmasıyla birlikte bilgiye erişim hızlanmış ve bilgi toplumu ortaya çıkmıştır. 2011 yılında Almanya Hannover Fuarı'nda ilan edilen Endüstri 4.0 veya 4. Sanayi devrimi çığır açan yenilikler ve inovasyonlarla insanları ve kas gücünü üretimden tamamen uzaklaştırmayı ve üretimi akıllı robotlara teslim etmeyi hedeflerken Japonya Hükümeti'nin ilan ettiği süper akıllı toplum veya diğer adıyla Toplum 5.0, 4. Sanayi devriminin teknolojilerini gündelik yaşantımıza uyarlayarak yaşam kalitemizi arttırmayı hedeflemektedir. Üretimden ekonomiye ve sosyal yaşantımıza kadar bütün prosesleri dönüştüren bu fenomene ülkelerin yeni politikalarla, firmaların üretim proseslerindeki değişimlerle ve kişilerin kendilerini geliştirmeleriyle uyum sağlamaları ve bu trendi yakalamaları gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı Doğu Marmara bölgesinde üretim sektöründe çalışan mühendislerin Endüstri 4.0 kavramsal farkındalık düzeylerini tespit etmektir. Bu amaçla 51 maddelik soru formu ile kolayda örneklem yöntemiyle 296 adet ankete ulaşılmıştır. Toplanan soru formlarından eksik ve kullanılamayacak olanlar çıkartılarak 264 adet soru formu SPSS 26 programında analiz edilmiştir. Analiz sonucu elde edilen verilere göre Doğu Marmara bölgesinde çalışan mühendislerin Endüstri 4.0 kavramsal farkındalık düzeylerinin orta seviyede(x̄=2,89) olduğu tespit edilmiştir. Endüstri 4.0 ekosistemi ve teknolojilerinin bölgesel ve toplumsal kalkınma açısından önemi göz önünde bulundurularak Endüstri 4.0 farkındalık düzeyinin artırılması noktasında bir takım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Throughout history, technological, scientific and social developments have guided humanity. Humanity, which started production by transforming from a hunter-gatherer society to an agricultural society with agriculture and settled life, provided mechanization in production with the 1st Industrial Revolution and turned into an industrial society. They established standards in production by meeting with mass production and electricity with the 2nd Industrial Revolution. In the 3rd Industrial Revolution, also known as the digital revolution, the use of automation in production has increased and production with computers has gained importance. Access to information has accelerated and information society has emerged with the widespread use of computers in daily life. While Industry 4.0 or the fourth industrial revolution, announced at the Hannover Fair in Germany in 2011, aims to completely remove people and muscle power from production with groundbreaking innovations and to hand over production to smart robots, the super-intelligent society or Society 5.0, announced by the Japanese Government aims to increase our quality of life by adapting the technologies of the fourth industrial revolution to our daily life. Countries need to adapt to this phenomenon, which transforms all processes from production to economy and our social life, with new policies, changes in the production processes of companies and people's self-development, and attain this trend. The aim of this study is to measure the Industry 4.0 conceptual awareness of engineers working in the East Marmara region.For this purpose, 296 questionnaires were reached with a 51-item questionnaire and by using easy sampling method. 264 questionnaires were analyzed in SPSS 26 program by removing the missing and unusable questionnaires from the collected questionnaires. According to the data obtained as a result of the analysis, it has been determined that the Industry 4.0 conceptual awareness level of the engineers working in the East Marmara region is at a medium level (x̄=2.89). Considering the importance of the Industry 4.0 ecosystem and technologies in terms of regional and social development, a number of suggestions have been made to increase the level of Industry 4.0 awareness.