Jinekolojik kanser tanısı olan kadınlarda travma sonrası büyüme ve yaşamın anlamı
Post-traumatic growth and meaning of life among women diagnosed with gynecologi̇cal cancer
  1. Tez No: 706089
  2. Yazar: YAĞMUR BERKTAŞ KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. KAMİLE KABUKCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı jinekolojik kanser tanısı alan kadınların travma sonrası büyüme, yaşamın anlamı düzeylerini incelemek ve jinekolojik kanserli kadınların özelliklerine göre travma sonrası büyüme ile yaşamın anlamı arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, tanımlayıcı ve korelasyonel kesitsel olarak tasarlanmıştır. Örneklemi jinekolojik kanser tanısı almış ve üzerinden en az 2 ay geçen 134 kadın oluşturmaktadır. Araştırma Ocak 2021- Haziran 2021 tarihleri arasında Isparta Şehir Hastanesi Jinekoloji Onkoloji polikliniğinde Travma Sonrası Büyüme Envanteri ve Yaşamın Anlamı Ölçeği kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada elde eldilen verilerin analizinde Student t-testi, tek yönlü varyans analizi testleri, parametrik şartların sağlanmadığı durumlarda Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri kullanılmıştır. Bulgular: Yapılan bu çalışmada kadınların travma sonrası büyüme envanteri ortalaması 62.41±24.16 puan, yaşamın anlamı ölçeği ortalaması ise 3.56±2.06 puan olarak bulundu. Travma sonrası büyüme envanteri ile var olan anlam arasında düşük düzeyde ve pozitif yönlü ilişki saptanmıştır (r=0.226; p=0,009). Bulunmaya çalışılan anlam ile kişisel güçlük arasında negatif yönlü ve düşük düzeyde anlamlı korelasyon bulunmuştur (r=-0.173; p=0.045). Sonuç: Yapılan bu çalışmada jinekolojik kanser tanısı almış kadınların travma sonrası büyüme yaşadıklarını ve yaşamın anlamı ölçek puanının yüksek olduğu saptanmıştır. Bu çalışma kapsamında, travma sonrası büyüme envanteri ve yaşamın anlamı ölçeğinin alt boyutlarında anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the post-traumatic growth and meaning of life levels of women diagnosed with gynecological cancer and to evaluate the relationship between post-traumatic growth and the meaning of life according to the characteristics of women with gynecological cancer. Material and Method: The study was designed as descriptive and correlational cross-sectional. The sample was made up of 134 women who had been diagnosed with gynecological cancer at least two months before. The research was conducted between January 2021 and June 2021 at Isparta City Hospital using the Post-Traumatic Growth Inventory and Meaning of Life scale in Gynecologic Oncology Outpatient Clinic. Student t-test, one-way variance analysis tests, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests were used in the analysis of the findings obtained in the study. Results: In this study, the mean score of women's post-traumatic growth inventory was 62.41±24.16 points and the mean-of-life scale average was 3.56±2.06 points. A low and positive relationship was found between post-traumatic growth inventory and the meaning sought (r=0.226; p=0.009). Negative and low-level significant correlation was observed between the meaning and personal difficulty (r=-0.173; p=0.045). Conclusion: In this study, it was determined that women diagnosed with gynecological cancer experienced post-traumatic growth and the meaning of life scale score was high. Within the scope of this study, it was determined that there were significant relationships in various domains of the sub-dimensions of the post-traumatic growth inventory and the meaning of life scale.