Jinekolojik kanser tanısı alan kadınların eşlerinin deneyimleri
Experiences of wife of women with a gynecological cancer diagnosis
  1. Tez No: 916533
  2. Yazar: YAVUZ TANRIKULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YANGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu araştırma jinekolojik kanser tanısı alan kadınların eşlerinin deneyimlerini incelenmek amacıyla nitel bir çalışma olarak yapılmıştır. Yöntem: Bu araştırmada yorumlayıcı fenomenolojik tasarım kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, jinekolojik kanser tanısı almış kadınların eşlerinden oluşan 10 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Kasım 2019-Aralık 2020 tarihleri arasında, bireysel derinlemesine görüşmelerle, yarı yapılandırılmış görüşme formu ve gözlem notları kullanılarak toplanmıştır. Veriler nitel veri analiz programı olan MAXQDA20'de analiz edilmiştir. İçerik analizi Granaheim ve Lundman'a göre yapılmıştır. Araştırmanın raporlanmasında, Kalitatif Araştırma Raporlama Konsolide Kriterleri referans olarak kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcılarla yapılan görüşmeler sonucunda altı tema ve 18 alt tema elde edilmiştir. Bireylerin kanser hastalığı ve tedavi sürecinde yaşadıkları durumlar duygusal sarsıntı temasıyla açıklanmıştır. Bu tema içerisinde“inkâr”ve“hayal kırıklığı”alt temaları yer almaktadır. Ölümün gölgesinde yaşamak temasında“ölüm korkusu”,“belirsizlik”ve“bulaş korkusu”alt temaları yer almaktadır. Çok boyutlu değişim temasında“cinsel yaşantıda değişim”,“toplumsal cinsiyet rollerinde değişim”ve“yaşam tarzı değişikliği”alt temaları bulunmaktadır. Yanında olmak temasının içerisinde“profesyonel destek almak”,“sosyal destek almak”ve“aile üyelerinden destek almak”alt temaları bulunmaktadır. Kanser yükü teması içerisinde“yalnızlık”,“umutsuzluk”,“ekonomik zorluklar”ve“tükenmişlik”alt temaları yer almaktadır. Son tema olan spiritüel baş etme temasının içerisinde“inanç sistemi”,“olumlama”ve“geleceğe ilişkin hayaller”alt temaları bulunmaktadır. Sonuç: Jinekolojik kanser tanısı almak kadınların eşlerinde bireysel, sosyal ve psikolojik değişikliklere neden olmuştur. Kanser tanısının ardından eşlerde duygusal sarsıntı, çok boyutlu değişim ve kanser tedavisinin neden olduğu kanser yükü gibi durumlar ortaya çıkmıştır. Katılımcıların, jinekolojik kanser tanısı alan eşlerinin yanında olduğu ve her aşamada destek olmaya çalıştıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted as a qualitative study to examine the experiences of the spouses of women diagnosed with gynecological cancer. Method: In this study, interpretive phenomenological design was used. The sample of the study consists of 10 participants, consisting of the spouses of women diagnosed with gynecological cancer. The research data were collected between November 2019 and December 2020, through individual in-depth interviews, using a semi-structured interview form and observation notes. The data were analyzed in the qualitative data analysis program MAXQDA20. Content analysis was done according to Granaheim and Lundman. In the reporting of the research, the Qualitative Research Reporting Consolidated Criteria are used as a reference. Results: Six themes and 18 sub-themes were obtained as a result of the interviews with the participants. Cancer disease and the situations experienced by individuals during the treatment process are explained with the theme of emotional trauma. Within this theme, there are“denial”and“disappointment”subthemes. There are subthemes of“fear of death”,“uncertainty”and“fear of contamination”in the theme of living in the shadow of death. In the multidimensional change theme, there are subthemes of“change in sexual life”,“change in gender roles”and“lifestyle change”. The sub-themes of“getting professional support”,“getting social support”and“getting support from family members”are included in the theme of being with you. The subthemes of“loneliness”,“hopelessness”,“economic difficulties”and“burnout”are included within the theme of cancer burden. There are subthemes of“belief system”,“affirmation”and“dreams about the future”within the spiritual coping theme, which is the last theme. Conclusion: Being diagnosed with gynecological cancer caused individual, social and psychological changes in women's spouses. After the diagnosis of cancer, emotional shock, multidimensional change and cancer burden caused by cancer treatment emerged in the spouses. It was found that the participants were with their spouses diagnosed with gynecological cancer and they tried to support them at every stage.