Kriz dönemlerinde insan kaynakları yönetimi: Yeni tip Korona Virüs pandemisinde, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı sermayeli firmaların aldıkları tedbirler ile beyaz yaka çalışanların motivasyonları arasındaki ilişki
Human resources management in times of crises: The relationship between the measures taken by the foreign capital companies operating in Turkey and the motivations of white collar employees in the new type of Corona Virus pandemic
  1. Tez No: 706120
  2. Yazar: KAAN ATAKAN ZİLELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. VOLKAN TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Dünya Sağlık Örgütü'ne göre pandemi, yeni bir hastalığın dünya çapında yayılmasıdır. Yani pandemi belirli bir bölgeyle sınırlı kalmaksızın, dünyanın pek çok noktasında etkisini gösteren, ülkelere, kıtalara yayılan salgın hastalıkların genel ismidir. İlk kez 2019 yılının Aralık ayında Çin'in Wuhan kentinde görülen yeni tip korona virüs, hayvandan insana bulaşmış ve mutasyon geçirerek insanlar arasında hızla yayılmaya başlamıştır. Kısa sürede pek çok kişi enfekte olmuş ve hastalık nedeniyle hayatlarını kaybetmiştir. Hastalığın hızla yayılması ve önlenememesi sebebiyle Wuhan karantinaya alınmış ve hayat durmuştur. Wuhan'ın ardından dünyanın pek çok noktasında da yeni tip korona virüs vakaları görülmeye başlamış, önce Avrupa ardından da Amerika'da süratle yayılmıştır. Virüsün görüldüğü ülkelerde, yayılmayı engellemek amacıyla karantinalar uygulanmaya başlanmış ve hayat durma noktasına gelmiştir. 2020 yılının Mart ayına gelindiğinde ülkemizde ilk kez yeni tip korona virüs vakası görüldüğü açıklanmıştır. Açıklanan ilk vakanın ardından, virüs ülkemizde de hızla yayılmış ve neredeyse tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de karantina süreci uygulanmaya başlamıştır. Fakat ülkemizde yalnızca hafta sonları karantina uygulanmıştır. Çalışma hayatı hafta içleri yine devam etmiştir. Bu noktada firmalar çalışanlarının motivasyonlarını sağlamak, korumak amacıyla çeşitli tedbirler almak durumunda kalmışlardır. Zira kitle iletişim araçlarından sürekli olarak pandemi ve sürecin belirsizliği ile ilgili olarak alınan haberler, beyaz yaka çalışanların motivasyonlarında ciddi anlamda olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Firmaların bu olumsuz şartlar altında almış oldukları birtakım tedbirler bulunmaktadır. Bu yüksek lisans tez çalışmasında, yeni tip korona virüs pandemisinde Türkiye'de faaliyet gösteren firmaların almış oldukları tedbirler ile beyaz yaka çalışanların motivasyonları arasındaki ilişki incelenmektedir. Günümüz modern dünyasında mevcut olan çalışma düzenlerinde çalışanların daha evvel karşılaşmadıkları bir durumun varlığı söz konusudur. Dolayısı ile Türkiye'de faaliyet gösteren firmaların alacakları tedbirler ile beyaz yaka çalışanların motivasyonları arasında nasıl bir ilişki oluşacağı tecrübe edilmemiştir. Elde edilen bulgular araştırma problemi ve varsayımları doğrultusunda tartışılacaktır. Araştırmanın hem akademisyenler arasındaki tartışmalara hem de gelecekte motivasyon başlığı altında yapılacak olan çalışmalara katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
According to the World Health Organization, pandemic is spread of a new disease worldwide. In other words, the pandemic is the general name of the epidemic diseases that affect many regions of the world and spread to countries and continents without of a specific region. The new type of corona virus, which was first seen in Wuhan, China in December 2019, was transmitted from animal to human and started to spread rapidly among people. In a short time, many people became infected and died due to illness. Due to the rapid spread of the disease and its inability to prevent it, Wuhan was quarantined and life has stopped. After Wuhan, new type of corona virus started to be seen in many parts of the world, and it spread rapidly first in Europe and then in America. In countries where the virus is seen, quarantine has started to be applied to prevent the spread and life has come to a standstill. In March 2020, it was announced, the virus spread rapidly in our country and the quarantine process began to be implemented in our country, as in almost the whole world. But in our country, quarantine is applied only on weekends. Working life continued on weekdays. At this point, companies have had to take various measures to protect their process causes serious effects on the motivation of white collar employees. There are some measures that companies have taken under these adverse conditions. In this master's thesis, the relationship between the measures taken by foreign capital companies operating in Turkey and the motivation of white-collar employees in the new type of corona virus is examined. In today's modern world there is a situation that employees have not encountered before. Therefore, the relationship between the measures taken by foreign capital companies operating in Turkey and the motivation of white collar employees has not been experienced. Findings will be discussed in line with the research problems and assumptions. The Research is expected to contribute to both the discussions among academics and future studies under the topic of motivation.