Yiyecek ve içecek işletmelerinde inovatif uygulamaların belirlenmesi: İstanbul örneği
Determination of invasive practices in food and beverage establishments: The case of İstanbul
- Tez No: 706119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT SORMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, İşletme, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnovatif yaklaşımlar, içinde bulunulan şartlar ve zaman ile birlikte ortaya çıkmakta ve her alanda var olduğu gibi turizm sektöründe de yer almakta olup sektörün gelişmesi için önemli bir etkendir. Günümüz küreselleşen dünya şartlarında herhangi bir yeniliğin takip edilmeden ayakta kalınması imkansıza yakın bir hal aldığı göz önüne alındığında turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin de sektörde ayakta kalabilmeleri ve rekabetçi ortamda yer alabilmeleri için inovasyon yaklaşımları bir gerekliliktir. Bu araştırma; turizm işletmelerinin inovatif faaliyetlerinin belirlenmesi ve işletmelerin inovatif faaliyetlerinde ki farklılıkların ortaya konulması, yiyecek ve içecek işletmeleri ile konaklama işletmelerinde inovasyon faaliyetlerinin geliştirilmesi için öneriler geliştirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamında; İstanbul'da faaliyet gösteren turizm işletme belgeli 4 ve 5 yıldızlı oteller , birinci sınıf lokantalar, özel tesisler ile gastronomi tesisleri araştırma kapsamına alınarak araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Elde edilen bulgular paket istatistik programında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Innovative approaches that emerge with the current case and time, is take place in the tourism sector as well as in every field and also, an important factor for the development of the sector. These approaches are a neccesity to stand and exist in a competitive sector when we consider that the managements to maintain their presence in a globalizing World conditions, where is almost impossible to hold on without following the innovations. This research has been made to detect and examining the differences of innovative activities and also to provide suggestions for the development of innovation activities in food and beverage businesses and accommodation businesses. There is 4 and 5 star hotels with tourism operation certificate, first class restaurants, special facilities and gastronomy facilities operating in Istanbul were included in the scope of the research and formed the sample of the research. The findings were evaluated in the package statistics program.