Kişisel verilerin korunmasında veri sorumlusunun medeni hukuktan doğan hukuki sorumluluğu
Data responsible for protection of personal data legal liability from civil law
- Tez No: 640614
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MACİT KENANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Gelişen teknoloji ve ticaret hayatı ile kişisel veri kavramı giderek önemli hale gelmiştir. Özellikle ekonomik birçok faaliyette kişisel veri olmaksızın ilerleme kaydedilemediğinden, kişisel verileri işleyen tüzel kişiliklerin karşısında daha zayıf olan kişisel veri sahibi gerçek kişinin, bir kişilik hakkı olarak değerlendirilebilen kişisel verilerinin korunması ihtiyacı kaçınılmaz olmuştur. Kişisel verilerin korunmasını talep edebilmek, kişiler bakımından günlük hayat içerisinde kurulan akdi ilişkiler içerisinde doğrudan veya dolaylı olarak paylaşılan kişisel verilerin varlığı nedeniyle sözleşme hukuku anlamında değerlendirildiğinde oldukça önemlidir. Bu kapsamda çalışmamızda kişisel veri koruma süjelerinin başında yer alan veri sorumlusu bakımından bir sözleşme ilişkisi içerisinde doğabilecek sorumluluklar ile kişisel verilerin akdi ilişkiler bağlamında hukuka aykırı şekilde işlenmesi durumunda özellikle Medeni Hukuk kapsamında başvurulabilecek koruma yolları ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the developing technology and business life, the concept of personal data has become increasingly important. Since progress cannot be achieved without personal data, especially in many economic activities, the need to protect personal data, which can be considered as a personality right, has been inevitable for the real person who has weaker personal data than personal entities. Requesting the protection of personal data is very significant when it is evaluated in terms of contract law due to the presence of personal data shared directly or indirectly in contractual relationships established in daily life. In this context, in our study, the responsibilities that may arise in a contractual relationship in terms of the data controller, who is one of the personal data protection subjects, and the ways of protection that can be applied within the scope of Civil Law, especially in case of unlawful processing of personal data are discussed.