İdiyopatik pulmoner fibrozis olgularında uykuda solunum bozuklukları sıklığı ve PAP tedavisi
Frequency of sleep respiratory disorders and PAP treatment in patients with idiopathic pulmonary fibrosis
  1. Tez No: 706151
  2. Yazar: GÖRKEM VAYISOĞLU ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER YALNIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç:İnterstisyel akciğer hastalıkları arasında yer alan idiyopatik pulmoner fibrozis (İPF) tanılı hastalarda, fizyopatolojisi tam aydınlatılamamış olmakla birlikte uykuda solunum bozukluğu görülme sıklığı normal popülasyona göre fazladır.Bu çalışmanın amacı, İPF tanılı hastalarda uykuda solunum bozukluklarının görülme sıklığının, görülen uyku bozukluğu türlerinin, PAP cihazı endikasyonu bulunan hastaların tespiti ve bu hastaların cihaz titrasyonlarının yapılıp değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: İPF tanısı almış, dahil edilme ve hariç tutulma kriterleri doğrultusunda belirlenmiş 55 hasta çalışmaya alındı, hastaların demografik bilgileri, semptomları, solunum fonksiyon, difüzyon ve 6 dakika yürüme testi sonuçları, yaşam kalite ve uykuyla ilişkili anket skorları kaydedildi ve bu hastalara üst solunum yolu muayeneleri sonrası tüm gece polisomnografi (PSG) yapıldı. İPF tanılı, uykuda solunum bozukluğu olan ve olmayan iki grup özelliklerine göre karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza katılan 55 hastanın 40'ı (%72,7) erkek, 15'i (%27,3) kadındı. Tüm hastalarda ortalama yaş 67,5±7,9 yıldı. Hastaların %63,7'sinde sigara öyküsü olduğu belirlendi. Ortalama vücut kitle indeksi (VKİ) 26,5±2,4 olarak saptandı. Hastaların yapılan solunum fonskiyon testindeki ortalama FEV1 (Litre) 1,99±0,57 (%78,3±17,3) ve FVC (L) 2,32±0,72 (%70,91±16,7) olarak bulundu. FEV1/FVC oran ortalaması 87,29±6,75, DLCO ortalaması %44,84±15,09 olarak hesaplandı, bulgular restriktif akciğer patolojileri ile uyumluydu. Hastalarımızda uykuda solunum bozukluğu görülme oranı %78,2 olarak bulundu. Uykuda solunum bozukluğu olan ve olmayan hastaların Stop Bang ortalama skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (ortalama skorlar sırasıyla 4,2 vs. 3,3. p=0,045). Sonuç: İPF tanılı hastalarda uykuda solunum bozukluğu sık görülmektedir. Hastalarda ileri yaş ve erkek cinsiyet hakimdir. Bu hastalarda semptom sorgulanması ve Stop-Bang anketinin yapılmasının, PSG uygulama kararında etkili olacağını düşünmekteyiz. Obstrüktif uyku apne sendromu tanısı alan İPF'li hastaların bir kısmına PAP cihazı kullanım endikasyonu konulmaktadır ve bu tedavinin hastaların yaşam kalitesi üzerinde olumlu etkileri olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim:The frequency of sleep-related breathing disorders is higher in patients with idiopathic pulmonary fibrosis (IPF) compared to heathy population. The aim of this study is to evaluate and analyze the frequency of sleep-related breathing disorders in patients with IPF, the types of sleep disorders among these patients, the indications for the use of positive airway pressure (PAP) device in IPF, and the PAP device titration values. Materials and Methods:This study included 55 patients who met the inclusion criteria.Demographic data, symptoms, respiratory function and diffusion test data, 6- minute walk test results, quality of life and sleep-related questionnaire scores of the patients were recorded. All-night polysomnography (PSG) was performed on these patients following a detailed upper respiratory tract examination. Additionally, study population was divided into two groups as with and without sleep-related breathing disorders, and these groups were compared according to their characteristics. Results:Forty (72.7%) out of the 55 patients included in our study were male and 15 (27.3%) were female. The mean age was 67.5 ± 7.9 years. 63.7% of the patients had a history of smoking. The mean body mass index (BMI) was found to be 26.5 ± 2.4. Among all patients, the mean FEV1 (Liters) in the respiratory function test was 1.99 ± 0.57 (78.3± 17.3) and FVC (L) was 2.32 ± 0.72 (70.91 ± 16.7). The mean FEV1/FVC ratio was found to be 87.29 ± 6.75, and the DLCO to be 44.84% ± 15.09%. The findings of the respiratory function test were consistent with restrictive pattern. The incidence of sleep-related breathing disorders in our patients was 78.2%. The mean values of apnea-hypopnea index (AHI), supine AHI, non-REM AHI, oxygen desaturation index were found to be statistically significant in the comparsion between patients with and without sleep-related breathing disorders groups. A statistically significant difference was found between the Stop Bang mean scores of patients with and without sleep-related breathing disorders (4.2 vs. 3.3, respectively. p=0.045). Conclusion:Sleep-related breathing disorders are common in patients with IPF. Advanced age and male gender predominate in these patients. We concluded that questioning symptoms and performing a Stop-Bang questionnaire in these patients is effective in the decision for PSG application. Some of the patients with IPF diagnosed with obstructive sleep apnea had the indication to use the PAP device. Therefore, it can be also suggested that PAP treatment may have positive effects on the quality of life in patients with IPF.