İdiyopatik pulmoner fibrozis olgularında sarkopeninin prognostik belirteçlerle ilişkisi
  1. Tez No: 919819
  2. Yazar: ÜLKÜ DURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLEYHA BİNGÖL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
GİRİŞ: İdiyopatik pulmoner fibrozis (İPF) hastalarında artan solunum kası iş gücü yükü, inflamasyon medyatörlerinin salınımı, hipoksemi varlığı ve fiziksel inaktivite gibi faktörlerin kasları doğrudan ve ya dolaylı olarak etkilediği düşünülmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalar iskelet kası kütlesi ve işlevinde bir kayıp olarak tanımlanan sarkopeninin de İPF'nin önemli bir sistemik sonucu olabileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle, İPF'li hastalarda sarkopeni varlığı ve bununla ilişkili belirteçlerin izlenmesi, hastaların prognozunu belirlemede önemli bir rol oynayabilir. Çalışmamızda İPF'de sarkopeni sıklığını, sarkopeninin ve vücut kompozisyonunun solunum fonksiyon testlerine, yaşam kalitesine ve İPF prognozuna etkisini araştırdık. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Bu prospektif çalışma, 2023-2024 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı İnterstisyel Akciğer Hastalıkları Polikliniği'nde takip edilen, güncel rehberlere göre tanı almış İPF olgularını kapsamaktadır. Çalışmaya dahil edilen hastaların takipleri, 01.12.2023 ile 01.10.2024 tarihleri arasında, 6 aylık periyotlarla gerçekleştirilmiştir. Başlangıç ve 6. ay takiplerinde solunumsal ve sarkopeni tetkikleri kaydedilmiştir. Hastaların demografik verileri, bilinen ek hastalıkları, almakta oldukları tedaviler, vücut kitle indeksi (VKİ), hastalığın takip süresi, sigara öyküsü, solunum fonksiyon testleri, hastalık prognozunu belirleyen Cinsiyet – Yaş – Fizyoloji (GAP) skoru, sarkopeni değerlendirme ölçümleri, yaşam kalitesi anket skorları ve toraks bilgisayarlı tomografideki pectoralis major ve pectoralis minor kaslarının aksiyel alan ölçümleri sistematik olarak kaydedilmiştir. (Etik Kurul No: 2023/1599446) BULGULAR Çalışmamıza dahil edilen 42 İPF hastasında sarkopeni oranı %61.9 (n=26) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: In patients with idiopathic pulmonary fibrosis (IPF), it is believed that factors such as increased respiratory muscle workload, the release of inflammatory mediators, the presence of hypoxaemia, and physical inactivity directly or indirectly affect the muscles. Recent studies suggest that sarcopenia, defined as a loss of skeletal muscle mass and function, may also be an important systemic consequence of IPF. Therefore, the presence of sarcopenia in patients with IPF and the monitoring of associated markers may play a significant role in determining the prognosis of these patients. In our study, we investigated the prevalence of sarcopenia in IPF, as well as the impact of sarcopenia and body composition on respiratory function tests, quality of life, and the prognosis of IPF. MATERIALS AND METHODS: This prospective study encompasses cases of IPF diagnosed according to current guidelines, followed at the Interstitial Lung Diseases Outpatient Clinic of the Department of Chest Diseases, Istanbul Faculty of Medicine, between 2023 and 2024. The follow-ups of the patients included in the study were conducted in six-month intervals from 01.12.2023 to 01.10.2024. Respiratory and sarcopenia assessments were recorded at baseline and at the six-month follow-up. The demographic data of the patients, known comorbidities, ongoing treatments, body mass index (BMI), duration of disease follow-up, smoking history, pulmonary function tests, Gender – Age – Physiology (GAP) score determining disease prognosis, sarcopenia evaluation measurements, quality of life questionnaire scores, and axial area measurements of the pectoralis major and pectoralis minor muscles on chest CT were systematically recorded. (Ethics Committee No: 2023/1599446) RESULTS: In our study, the prevalence of sarcopenia was found to be 61.9% (n=26) among 42 patients with IPF.