Postmenapozal osteoporozisli ve diz osteoartritli hastalarda salmon kalsitonin tedavisinin etkilerini değerlendirmek
Evaluation of effects of nasal salmon calcitonin treatment in postmenopausal osteoporosis and knee osteoarthritis
- Tez No: 267435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ARMAĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, nazal salmon kalsitoninin (sCT) tedavisinin diz OA' inde ağrı, fonksiyonel durum, kartilaj dejenerasyonu ile ilişkili serumda bulunan Nitrik Oksit (NO), Malondialdehit (MDA), İnterlökin 1 Beta (İL-1ß), Matriks Metalloproteinaz-3 (MMP-3), idrarda bulunan C-terminal telopeptid tip II kollojen (CTX-II) düzeylerine ve MRG ile değerlendirilen kartilaj kalınlığı üzerine etkilerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Diz OA ve postmenapozal osteoporoz tanısı alan 50 bayan hasta, randomize olarak iki gruba ayrıldı. 30 kişiden oluşan 1. gruba 200IU/gün nazal sCT, 1200mg/gün kalsiyum ve 800IÜ/gün vitD3 tedavisi ve ev egzersiz programı, 20 kişiden oluşan 2. gruba ise 1200mg/gün kalsiyum ve 800IÜ/gün vitD3 tedavisi ve ev egzersiz programı 6 ay boyunca uygulandı. Tedavi öncesi ve sonrası VAS (istirahat, aktivasyon, yürüme), WOMAC (ağrı, tutukluk, toplam) parametreleri, 20 m yürüme süresi, serum İL-1 Beta, NO, MDA, MMP-3, 24 saatlik idrarda CTX-II ve MRG ile diz eklemi kartilaj kalınlığı değerlendirildi. Tedavi sonrası 1.
Özet (Çeviri)
This is study was to evaluate effects of nasal salmon calcitonin (sCT) treatment in knee OA on the functional condition, NO, MDA, İL-1ß, MMP-3, CTX-II levels in the serum with regard to cartliage degeneration and thickness, which is evalueted by MRI. 50 patients diagnosed with knee OA and postmenopausal osteoporosis were randomly separated into two groups. The 1st group that included 30 persons was given 200IU/day nasal sCT, 1200mg/day calcium, 800IU/day vitD3 treatment and home excercise program, and the 2nd group that comprised of 20 persons was given 1200mg/day calcium, 800IU/day vitD3 treatment and home excercise program for 6 months. The patients were assessed before and after the treatment VAS (rest, activation walking), WOMAC (pain, stiffness, total) with, 20 m walking time, serum levels İL-1ß, NO, MDA, MMP-3, CTX-II in 24-hour urine, and knee joint cartilage thickness results by MRI.