Aktivatör ve Edge wise teknikleri ile tedavi edilmiş sınıf II/1 maloklüzyonlu bireylerin tedavi öncesi ve sonrası elektromyografik ve sefalometrik incelenmesi
The electromyographic and cephalometric investigation of class II division 1 malocclusion treated with activatorand edge wise techniques before and after treatment
- Tez No: 70617
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER GÜLYURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma, aktivator ve edgewise tedavi teknikleri ile tedavi görmüş sınıf II divizyon I vakalarında oluşan iskeletsel, dentoalveolar ve elektromyografik değişimleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya alman bireyler Atatürk Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalma gelen, retrognatik mandibulalı, doğrusal bir vertikal gelişim gösteren, sınıf II Divizyon 1 bireyler arasından seçildi. Araştırma materyali ise lateral sefalometrik filmler ve elektromyografik kayıtlardan meydana gelmektedir. Araştırmanın esasını oluşturan aktivatörle tedavi grubu 15 bireyden (kemik yaşı ortalaması 11.5Ü.1), edge wise tedavi grubu 10 bireyden (kemik yaşı ortalaması 11.8±0.8), kontrol grubu ise 10 bireyden (kemik yaşı ortalaması 1 1.2) oluşmaktadır. Sefalometrik filmler üzerinde 12 açısal, 16 boyutsal ölçüm yapıldı. Elekrtromografik kayıtlar üzerinde amplitüd boyutları dijital olarak ölçüldü. Parametrelerdeki değişiklikler varyans analizi ve LSD testleri ile değerlendirildi. Elektromyografik ve radyolojik parametreler arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon analizi yapıldı. Aktivator ve edge-wise gruplarında maxiller gelişimin inhibe edildiği, üst keserlerin dikleştiği, alt ve üst yüz yüksekliğinin arttığı görüldü. Mandibular gelişimin ise sadece aktivator grubunda stimüle edildiği belirlendi. Aktivator ve edge-wise tedavilerinin masseter, temporal ve orbicular kaslarda amplitüd değerlerini arttırdığı belirlenmiştir. SNA açısı ve OL-6 mesafeleri ile anterior temporal, masseter ve orbicular kaslar arasında pozitif bir korelasyon bulunurken 1,-SN açısıyla orbicular kas arasında negatif bir korelasyon bulundu.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to analyze skeletal, dentoalveolar, and electromyographic changes in the subjects with Class II, division 1 malocclusion treated with activator and edgewise techniques. The subjects having Class II division 1 malocclusion, linear vertical growth pattern, and retrognathic mandible were selected from the patients applied to the Department of Orthodontics of Dentistry Faculty at Atatürk University. The research materials consisted of lateral cephalometric head films and electromyographic recordings obtained from 15 subjects in activator group, 10 subjects in edge- wise group, and 10 subjects in control group. Mean skeletal ages of the subjects were 11.5±1.1, 11.8±0.8, and 11.2 years in activator,edge-wise, and control groups, respectively. 12 angular and 16 linear measurements were made on the films, and the lengths of the amplitudes were digitally measured during the electromyographic recordings.The changes in the parameters were analysed by means of one way variance analysis and LSD test. In order to determine the relationship between electromyographic and radiographic parameters, correlation analysis was used As a conclusion, it was observed that inhibition of maxillary growth, uprighting of upper incisors and increase of upper and lower face heights occured in the activator and edge-wise groups, and that the stimulation of mandibular growth was encountered only in the activator group. It was also determined that the amplitude values of masseter, temporal, and orbicularis oris muscles increased in the activator and edge-wise groups, and that aIII ÖZET Bu araştırma, aktivator ve edgewise tedavi teknikleri ile tedavi görmüş sınıf II divizyon I vakalarında oluşan iskeletsel, dentoalveolar ve elektromyografik değişimleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya alman bireyler Atatürk Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalma gelen, retrognatik mandibulalı, doğrusal bir vertikal gelişim gösteren, sınıf II Divizyon 1 bireyler arasından seçildi. Araştırma materyali ise lateral sefalometrik filmler ve elektromyografik kayıtlardan meydana gelmektedir. Araştırmanın esasını oluşturan aktivatörle tedavi grubu 15 bireyden (kemik yaşı ortalaması 11.5Ü.1), edge wise tedavi grubu 10 bireyden (kemik yaşı ortalaması 11.8±0.8), kontrol grubu ise 10 bireyden (kemik yaşı ortalaması 1 1.2) oluşmaktadır. Sefalometrik filmler üzerinde 12 açısal, 16 boyutsal ölçüm yapıldı. Elekrtromografik kayıtlar üzerinde amplitüd boyutları dijital olarak ölçüldü. Parametrelerdeki değişiklikler varyans analizi ve LSD testleri ile değerlendirildi. Elektromyografik ve radyolojik parametreler arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon analizi yapıldı. Aktivator ve edge-wise gruplarında maxiller gelişimin inhibe edildiği, üst keserlerin dikleştiği, alt ve üst yüz yüksekliğinin arttığı görüldü. Mandibular gelişimin ise sadece aktivator grubunda stimüle edildiği belirlendi. Aktivator ve edge-wise tedavilerinin masseter, temporal ve orbicular kaslarda amplitüd değerlerini arttırdığı belirlenmiştir. SNA açısı ve OL-6 mesafeleri ile anterior temporal, masseter ve orbicular kaslar arasında pozitif bir korelasyon bulunurken 1,-SN açısıyla orbicular kas arasında negatif bir korelasyon bulundu.