Fibromiyaljili hastalarda eksteroseptif supresyonun incelenmesi
The exemination of the exteroceptive suppression in the fibromyalgia patients
- Tez No: 70615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL TAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
53 ÖZET Bu çalışmada fibromiyaljik hastalarda ve sağlıklı gönüllü kontrollerde eksteroseptif supresyon parametreleri ve bu parametrelerin psikiyatrik durum, uyku bozukluğu ve fibromiyalji sendromuna eşlik eden semptomlara göre değişimi incelendi. Elde edilen sonuçlara göre fibromiyaljide, temporal kas ES2 süresinin kontrol grubuna göre kısalmış olduğu saptandı. Çalışmaya katılan olgular SCL-90-R'ye göre değerlendirip normal ile psikolojik sorunlu olanlar eksteroseptif supresyon parametreleri yönünden karşılaştırıldığında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Hasta grubu eşlik eden semptomlara göre değerlendirildiğinde dismenore tanımlayan hastalar ile tammlamayanlar arasında yapılan karşılaştırmada, dismenore tammlamayan hastalarda ES2 latansında anlamlı bir gecikme tespit edildi. Bütün olgular (hasta kontrol ayrımı yapılmadan) eşlik eden semptomların olup olmadığı göz önüne alınarak eksteroseptif supresyon parametreleri karşılaştırıldığında, uyku bozukluğu tammlamayanlarda ES2 latansında anlamlı bir kısalma ve ES2 süresinde anlamlı bir artma tespit edildi. Sonuç olarak fibromiyalji sendromunda, sağlıklı kontrollere göre ES2 süresinde kısalma olabilmektedir. Eksteroseptif supresyon analizinin fibromiyalji sendromu gibi bir çok ağrılı durumda daha yaygın bir şekilde kullanılmasının bu hastalıkların fizyopatoloj isinin daha iyi anlaşılmasına katkısı olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY Exteroceptive suppression parameters (ESI and ES2 latency, duration and total suppression duration) were evaluated in patients with fibromyalgia and healthy volunteers and the effects of the psychiatric condition, sleep disturbance and other associated symptoms (dysmenorrhea, Raynaud fenomenon, irritable bowel syndrome) on these parameters were studied. The results indicated that temporalis muscle ES2 duration in patients with fibromyalgia was shorter than the control group. SCL-90-R was used to evaluate the subjects included in the study and the groups with and without psychiatric problems were compared. No significant difference was detected between two groups in respect to the exteroceoptive suppression parameters. Exteroceptive suppression parameters were compared between patients with and without sleep disturbance and associated symptoms and ES2 latency was found to be significantly delayed in patients without dysmenorrhea. Exteroceptive suppression parameters of all the subjects included in the study with and without sleep disturbance and associated symptoms were compared and ES2 latency was significantly shorter and the ES2 duration was significantly longer in subjects with sleep disturbance. It seems that, ES2 duration is shorter in fibromyalgia patients than healthy controls. It is concluded that further exteroceoptive suppression studies in painful conditions such as fibromyalgia may contribute to better understanding of the physiopathology of these disorders.