Gemi kirliliğinin gemi ekonomisine etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 7062
  2. Yazar: CENGİZ DEHMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
II - ÖZET Bu tez çalışmasında gemi kirlilisinin gemi ekono misine olan etkileri incelenmiştir. Geminin su altında kalan kısmının temiz olmasıyla kirli olması halindeki direnç artışları araştırılmıştır. Birinci bölümde gemi direncinden bilgiler veril miştir. İkinci bölümde pürüzlü yüzeylerin dirence etkileri ve gemi gücündeki kayıplar incelenmiştir. Üçüncü bölümde geminin su altındaki kalan kısmının kirlenmesini önleyici boyalar incelenmiştir. Dördüncü bölümde örnek gemiden alınan pürüzlülük yüksekliklerine göre gemi direncindeki artışlar, sûrat kayıpları ve yakıt sarfiyatı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill - SJMMKY The effects on ship's economy of vessel's fouling have“been searched in this work. Resistance increases in the case of being cleaned and not cleaned the parts of vessel's under water have ”been searched. In first chapter, informations about vessel's resistance have been presented. In second chapter, the effects on resistance of the roughened surfaces and the losses on ship's power have been searched. In third chapter, antifoulings have been searched. In fourth chapter, the speed losses, fuel consumption and the increases on vessel's resistance, according to the heights of roughnesses taken from the similar ship have been computed.