Manyetik rezonans görüntüleme'de mesane tümörünün kas invazyonunu belirlemede duvar temas uzunluğu ve adc parametrelerinin önemi; Bağımsız gözlemciler arası uyum çalışması
The importance of tumor contact length and adc parametres to predict muscle invasion of bladder carcinoma on magnetic resonance imaging: A Study on inter-observer agreement
- Tez No: 706202
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL CAYMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ATALAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Çalışmamızda mesane tümörünün manyetik rezonans görüntüleme (MRG)'de kas invazyonu açısından duvar temas uzunluğu ve Apparent Diffusion Coefficient (ADC) parametrelerinin önemi araştırmayı hedefledik. GEREÇ VE YÖNTEM: İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ocak 2014-Aralık 2019 tarihleri arasında T2 ağırlıklı ve diffüzyon sekansını içeren alt batın MRG'leri olan, patolojik olarak mesane tümör tanısı doğrulanmış 53 olgunun 69 tümörü çalışmaya dahil edildi. İnvazyon, TNM sınıflandırma sistemine göre yapıldı. İki gözlemci MRG taramalarını bağımsız olarak analiz etti. Çalışmamızda aksiyal ve sagital T2 ağırlıklı MR sekanslarında mesane tümörünün duvardaki en büyük temas uzunluğu ve tümörün duvardan lümene doğru olan en büyük dik uzaklığı ölçüldü. Ayrıca ADC sekansında mesanenin normal duvarından, tümörün içinden ve duvarın tümör istilasına uğrayan kısmından ROI (Region of interest) değerleri ölçüldü. ADC ölçümleri üç kez tekrarlanmış ve ortalama ADC değerleri kaydedilmiştir. Musküller tabaka invazyonu bulunan 17 olgu ile invazyon bulunmayan 52 olgu arasında bu değerler arasındaki fark istatistiksel olarak hesaplanmıştır. İstatistiksel analiz SPSS 21.0 yazılımı ile yapılmış, normal dağılım gösteren sayısal verileri arasındaki fark bağımsız örnekler t testi, normal dağılım göstermeyen sayısal verilerin karşılaştırılmasında ise Man Whitney U testi kullanılmıştır. Gözlemciler arası uyumu değerlendirmek için sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) kullanıldı. Anlamlı sonuç veren sayısal verilerde optimal kestirim değerleri ve sensitivite, spesifite ve eğri altında kalan alan hesaplamalarında ROC analizi kullanılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya 53 olguya ait toplam 69 lezyon dahil edilmiştir. Dahil edilen 53 olgudan 2'si kadın (%3,8), 51'si (%96,2) erkektir. Ortalama yaş 66.42 ±1.85, minimum yaş 53, maksimum yaş ise 89'tür. Lezyonların 50'si high grade (%72,5), 19'u (%27,5) low grade tümör olarak sınıflandırılmıştır. 17 lezyonda duvar invazyonu saptanmış iken (%24,6), 52 lezyonda (%75,4) invazyon saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Tumor contact length (TCL) with the bladder wall and ADC (Apparent diffusion coefficient) parameters have been considered useful to predict muscle invasion of bladder carcinoma (BC) on 1.5 Tesla magnetic resonance imaging (MRI). PURPOSE: To investigate the importance of values of TCL and ADC parameters for prediction of invasion of BC on MRI. Materials and Methods: This study was included 53 patients with 69 pathologically confirmed tumor lesions. Invasion was performed according to TNM classification system. The aggressiveness of bladder cancer pathologically was classified as low and high-aggressiveness. Two observers independently analysed MRI scans. The longest TCL and the longest depth (D) of the tumor was measured on the axial and sagittal T2 weighted MRI. Additionally ADC values of the normal bladder wall, intratumoral and the tumor invaded bladder wall were measured with a proper ROI. The intra-class correlation coefficient (ICC) was used to determine the inter-observer agreement.