Temporomandibular eklem kapsül içi bozukluklarının manyetik rezonans görüntüleme ile incelenmesi
The evaluation of internal derangaments of the temporomandibular joint with magnetic resonance imaging
- Tez No: 70622
- Danışmanlar: PROF. DR. MELAHAT ÖĞÜTCEN TOLLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
IV ÖZET TEMPOROMANDIBULAR EKLEM KAPSÜL İÇİ BOZUKLUKLARININ MANYETİK REZONANS GÖRÜNTÜLEME İLE İNCELENMESİ Dt Nergiz TAŞRAYA YILMAZ, Doktora Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Kasım 1998 Bu çalışma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim dalına başvuran ve Temporomandibular Eklem (TME) hastalığı tanısı olan, 16 ile 55 yaşlan arasındaki 53 kadın, 19 erkek toplam 72 hastanın 133 temporomandibular ekleminin incelemesiyle yapıldı. Çalışma; hastaların klinik bulguları, Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) bulguları ve her ikisinin korelasyonu şeklinde düzenlendi. Ayrıca klinik inceleme amacıyla fakültemizin öğrencileri arasından TME semptomları olmayan, sağlıklı diş ve çene yapışma sahip olan, yaşlan 20 ile 26 arasında değişen 16 gönüllü birey kontrol grubu olarak alındı. Tüm hasta ve kontrol gruplarından rutin radyolojik tetkik olarak ortofantomograflardan yararlanıldı. MRI ile incelemede, 133 eklemin % 42.1 'inde redüksiyonlu anterior, % 25.56 redüksiyonsuz anterior, % 7.5 redüksiyonlu anteromedian, %6.01 redüksiyonlu anterolateral, % 1.5 medial, % 0.75 redüksiyonsuz anteromedial disk deplasmanı görülürken % 16.54'ünde ise hiçbir disk deplasmanı gözlenmedi. Ayrıca MRI bulgularına göre disk deplasman derecelendirmesi yapıldığında; % 16.54 normal (0°-10°), % 34.59 hafif (10°-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EVALUATION OF INTERNAL DERANGAMENTS OF THE TEMPOROMANDIBULAR JOINT WITH MAGNETIC RESONANCE IMAGING Dt Nergiz TAŞKAYAYILMAZ, Ph.D. Thesis University of Ondokuz Mayıs Samsun, November 1998 This study was performed prospectively on 133 the temporomandibular joints (TMJ) of 72 patients with TMJ internal derangements (53 women and 19 men) which were referred to The Department of Oral-Maxillofacial Surgery, Faculty of Dentistry, Ondokuz Mayıs University. The study was consisted of clinical examinations and MRI findings of TMJ patients. In addition, 16 students of our Faculty, whose ages was between 20-26 years old, were chosen as a control group. 42.1% of TMJs had anterior disc displacement with reduction, 25.56% had anterior disc displacement without reduction, 6.01% had anterolateral disc displacement with reduction, 1.5% had medial disc displacement, 0.75% had anteromedial displacement without reduction and 16.54% had no disc displacement by MRI. The TMJ disc displacements were classified based on the MRI findings; it was found that 16.54% were normal (0°-10°), 34.59% were mild (10°-