Fleksör tendon onarımı sonrası gelişen yapışıklıklarda serbest oksijen radikallerinin rolü ve alfa tokoferolün etkisi
The Role of free oxygen radicals on adhesions developing after flexor tendon repair and the effect of alfa tocopherol
  1. Tez No: 70623
  2. Yazar: ÖMER YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL YILDIRIM TÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Serbest oksijen radikalleri(SOR) çok reaktif ve oldukça anstabil oksitleyici ajanlardır. SOR'nin sitotoksik etkileri hücre ve mitokondri membranlarının lipit komponentlerinin peroksidasyonuyla olur. SOR'nin en önemli oluşum yolu ise iskemiyi takiben oluşan reperfuzyondur. El cerrahisi amaliyatlannda turnike uygulamasını takiben reperfuzyon olması sebebiyle SOR lerinin doku hasan ve yapışıklık oluşturması kuvvetle muhtemeldir. Ağustos 1997-Şubat 1998 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Deneysel ve Klinik Araştırma Merkezinde Ortopedi ve Travmatoloji, Patoloji ve Biyokimya Anabilim Dallan ile Erciyes Üniversitesi Kocasinan Meslek Yüksekokulu imkanları ile gerçekleştirilen bu çalışmada turnike uygulanılarak deneysel olarak fleksör tendon tamiri yapılan 40 adet tavukta reperfuzyon sonrası ortaya çıkan serbest radikallerin; tendon iyileşmesi sırasında meydana gelen yapışıklıkların oluşumu üzerine etkili olup olmadığı; biyomekanik, biyokimyasal ve histopatolojik olarak araştırılmıştır. Çalışma ve kontrol grubu olarak ikiye ayrılan tavuklar ayrıca 6 ve 12 haftalık gruplara ayrılmıştır. Çalışma grubuna serbest radikal toplayıcı özelliğiolan Alfa tokoferol (Vitamin E) intramuskuler olarak 20 mg/kg gün dozunda uygulanırken, kontrol grubuna herhangi bir şey verilmemiştir. Tavukların hepsine de aynı standart cerrahi işlemler yapılıp, 1.) anestezi öncesi, 2.) reperfîizyonun 30. dakikası 3.) sakrifikasyon öncesi alman kanlarda eritrositlerde lipid peroksidasyonunu belirlendi. Takip süreleri biten ve sakrifiye edilen tüm tavukların çalışılan bacaklarından, biyomekanik olarak hareket dereceleri ve ekskursion miktarlarının belirlenmesi için preparatlar hazırlanarak germe test makinasında değerlendirildi. Biyomekanik çalışmaları biten tüm preparatlar histopatolojik incelemeye alındı. Biyomekanik olarak; 6 ve 12 haftalık çalışma gruplarında ortalama hareket miktarı kontrol gruplarına göre daha fazlaydı.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY Free oxygen radicals are highly reactive and quite unstable oxidative agents. Cytotoxic effect of free radicals occur with the lipid peroksidation of the lipid components of the cellular and mitochondrial membranes. The most important way of free oxygen radicals formation is the reperfiision following ischemia. İt is highly possible for free oxygen radicals to make tissue injury and adhesion in the operations of hand surgery due to reperfiision injury following the tourniquet applications. In this study, 40 chickens undergoing flexor tendon repair by to use of tourniquet were studied biomechanicaUy, biochemically and histopatologically for the effect of free oxygen radicals formation on the formation of adhesion during tendon healing and tissue injury in the Departments of Orthopaedics and Traumatology, Pathology and Biochemistry of Erciyes University and Kocasinan Vocational Collage. Chickens divided into two groups as the study and control groups were also divided into two groups of 6 and 12 weeks for their following.53 Alfa tocopherol(Vitamin E), (20 mg/kg per day) was intramuscularly administered to study groups and the control groups received no medications. The same standard surgical procedure was applied to all the chickens and lipid peroxidation was measured in the blood samples taken 1) prior to anaesthesia 2) at the 30th minute of reperfusion and 3) prior to sacrification. Preparations from the studied legs of all the chickens that were sacrificed at the end of follow up were evaluated for their biomechanical movement grades and excursion rates in the tension test machine. All preparations were examined histopatologically at the end of biomechanical studies. Biomechanically, the average movement ranges were higher in the 6 and 12 week study groups compared to the control groups.