Artrosentez hastalarında ağrı ve ödem oluşumunun retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of pain and edema occurrence in arthrocentesis patients
- Tez No: 811203
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF EMES
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Temporomandibular eklem (TME) bozukluğu, TME'de ya da bu bölgedeki dokularda ağrı, mandibulanın fonksiyonel kısıtlamaları veya hareket esnasında TME'de tık sesi ile karakterize edilen bir durumlar kümesini ifade eder. TME bozuklukları yetişkin popülasyonda yaygındır. TME, menteşe ve kayma hareketlerine müsaade eden bir eklem diski içeren bir sinovyal eklemdir. Hareketlerin bu karışık kombinasyonu ağrı olmadan ve etkili çiğneme, yutma ve konuşma sağlar. TME'nin eklem yüzeyleri fibröz bir bağ dokusu ile kaplıdır.TME düzensizliklerinin etiyolojisi belirsizliğini korumaktadır, ancak büyük olasılıkla çok faktörlü olduğu düşünülmektedir. Kapsül enfeksiyonu ya da hasarı ve kas ağrısı veya spazmı, normal olmayan oklüzyon, fonksiyon dışı alışkanlıklar (örneğin, bruksizm, diş kenetleme, dudak ısırma), stres, anksiyete veya eklem içi disk anormalliklerinden kaynaklanabilir. TME rahatsızlıklarının tedavisi kişisel bakım, noninvaziv tedaviler ve invaziv tedaviler olarak gruplandırılabilir.Rahatsızlıkların şiddeti ve tedaviye verdikleri cevaba göre tedavi planı oluşturulur.İlaç tedavileri, beslenme alışkanlıklarının değiştirişlmesi, splint tedavileri,artrosentez, artroplasti ve ortognatik cerrahi bu rahatsızlıkların tedavi yöntemlerini oluşturmaktadır. Artrosentez eklem boşluğuna bir veya iki iğne yerleştirilerek hisrolik distansiyon yoluyla lavaj ve lizis amacıyla uygulanan, cerrahi olmayan tedavilere yanıt vermeyen hastalar için güzel bir alternatif olan minimal invaziv cerrahi tedavidir.Bu çalışmanın amacı: geçmiş yıllarda artrosentez yapılan hastaların dosya incelemesi yapılarak, işlem süresi ile işlem esnasında oluşan ağrı ve şişlik arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi ve bu komplikasyonların iyileşme üzerine etkisi olup olmadığının belirlenmesidir. Çalışmaya TME bölgesinde ağrı ve disfonksiyon şikayeti olan, daha önce TME'den cerrahi tedavi görmemiş, lokal anestezik alerjisi bulunmayan, 18-50 yaş aralığında 14 hasta dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Temporomandibular Joint Disorder (TMJD) is a collection of conditions characterized by pain in the TMJ or surrounding tissues, functional limitations of the mandible, and clicking of the TMJ during movement. The TMJ is a synovial joint that consists of an articular disc that allows the joint to move in both a hinged and gliding manner. It is through this complex combination of movements that chewing, swallowing, and speaking are made painless and efficient. Bruxism, clenching, lip biting, stress, anxiety, or abnormalities in the intraarticular discs may cause inflammation of the capsule or damage to the muscles. A treatment plan is created according to the severity of the disorders and their response to treatment. Drug treatments, changing dietary habits, splint treatments, arthrocentesis, arthroplasty and orthognathic surgery are the treatment methods for these disorders. One or two needles are inserted into the joint cavity during arthrocentesis for lavage and lysis, and an alternative if non-surgical treatment does not work. The aim of this study is to examine the files of patients who underwent arthrocentesis in the past years, and the duration of the procedure. The aim of this study is to evaluate the relationship between pain and swelling occurring during surgery and to determine whether these complications have an effect on healing. The study included 14 patients aged between 18-50 years, who had complaints of pain and dysfunction in the TMJ region, had not previously undergone surgical treatment for TMJ, and were not allergic to local anesthetics.