Jüvenil ailevi akdeniz ateşi hastalarında çevrimiçi aerobik dans egzersizleri ile fiziksel aktivite danışmanlığının etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison the effectiveness of online aerobic dance exercises versus physical activity counseling in patients with juvenile familial mediterranean fever
- Tez No: 706221
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİME NİLAY ARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmamızın amacı Jüvenil Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA) hastalarında çevrimiçi aerobik dans egzersizleri (ÇADE) ve fiziksel aktivite danışmanlığı (FAD) programı ile FAD programının etkinliğini karşılaştırmak idi. Çalışmaya 20 Jüvenil AAA tanılı birey dahil edildi, randomizasyon ile bireyler Grup I (ÇADE ve FAD) ve Grup II (FAD) olarak ikiye ayrıldı. Grup I'de aerobik dans programı 8 hafta boyunca/haftada 3 gün/günde 60 dakika olarak çevrimiçi uygulandı. Her iki gruba genel fiziksel aktivite önerilerinde bulunuldu ve motivasyonel görüşmeler yapıldı. Olguların fonksiyonel kapasiteleri 6 Dakika Yürüme Testi, fiziksel uygunlukları FitnessGram Fiziksel Aktivite Test Bataryası, fiziksel aktivite düzeyleri Fiziksel Aktivite Soru Formu ve Adölesanlarda Fiziksel Aktivite Anketi, yorgunluk semptomları PedsQL Çok Boyutlu Yorgunluk Skalası, yorgunluk ve ağrı şiddetleri Vizüel Analog Skala ve yaşam kaliteleri Ailevi Akdeniz Ateşi Yaşam Kalitesi Skalası ile değerlendirildi. Tüm değerlendirmeler tedavi öncesi ve sonrasında gerçekleştirildi. Tedavi sonrası Grup I'de fonksiyonel kapasite ve fiziksel uygunluk düzeyindeki iyileşmeler, Grup II'de ise fiziksel uygunluk ve ağrı sonuçlarında meydana gelen değişimler istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05). Sonuç olarak; Jüvenil AAA hastalarında ÇADE ve FAD programı ile FAD programının etkinliğinin karşılaştırıldığı bu çalışmada, her iki tedavi yönteminin fonksiyonel kapasite ve fiziksel uygunluk üzerine olumlu iyileşmeler sağladığı bulundu. ÇADE ve FAD programının fonksiyonel kapasite ve fiziksel uygunluk açısından klinik olarak önemli kazanımlar sağladığı, sadece FAD programına kıyasla ağrı üzerinde etkili sonuçlar sağladığı bulunmuş olup, AAA'lı çocuk ve adölesanların egzersiz tedavisinde çevrimiçi aerobik dansın uygulanabilir olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to compare the effectiveness of the online aerobic dance exercises (OADE) and physical activity counseling (PAC) program with the PAC program in patients with Juvenile Familial Mediterranean Fever (FMF). 20 individuals were taken into account in the study. Randomly, related individuals were seperated as Group I (OADE and PAC), and Group II (PAC) In the Group I, the aerobic dance program was performed online for 8 weeks, three days a week, and 60 minutes a day. General physical activities were recommended, and motivational interviews were organized for both groups. The functional capacity of the individuals by the 6-Minute Walking Test, the physical fitness by the FitnessGram Physical Activity Test Battery, the physical activity levels by the Physical Activity Questionnaire for Older Children, and Physical Activity Questionnaire for Adolescents, the fatigue symptoms by the PedsQL Multidimensional Fatigue Scale, the fatigue and pain severity by the Visual Analog Scale, the quality of life by the Familial Mediterranean Fever Quality of Life Scale were evaluated. All assessments were performed before and after treatment. After treatment, functional capacity and physical fitness level improvements were observed in Group I. Physical fitness and pain results changes were observed in Group II (p0,05). Finally, In this study, in which the effectiveness of the OADE and PAC program and the FAD program were compared in juvenile FMF patients, it was found that both treatment methods provided positive improvements in functional capacity and physical fitness. It has been found that OADE and PAC program provide clinically significant gains in terms of functional capacity and physical fitness, and provide effective results on pain compared to only PAC program and it has been shown that online aerobic dance is applicable in the exercise treatment of children and adolescents with FMF.