Çevik kurbağa (Rana dalmatina Bonaparte, 1839) (Anura: Ranidae) örneklerinde yaş tayini ve bazı büyüme parametrelerinin incelenmesi
The examination of some growth parameters and age determination in agile frog (Rana dalmatina Bonaparte, 1839) (Anura: Ranidae) specimens
  1. Tez No: 706220
  2. Yazar: ÖZGE GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL VAROL TOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmada, Çanakkale (4♂♂ ; 4♀♀) ve Kırklareli (7♂♂ ; 1♀) bölgelerinden toplanmış Çevik kurbağa (Rana dalmatina) türüne ait ZDEU-ÇOMÜ koleksiyonuna dahil 16 adet örnekle çalışılmıştır. Araştırmada örneklerin yaşları iskelet kronolojisi yöntemiyle hesaplanmış, vücut büyüklüğü-yaş arasındaki ilişki ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Yaş tespitinde femur ve falanj kemikleri kullanılmıştır. İki kemik karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş, daha sonraki çalışmalar için sadece falanj kemiğinin yeterli olup olmayacağı araştırılmıştır. Femur ve falanj yaş tayini açısından incelendiğinde, büyüme halkarı sayısında farklılık tespit edilmemiştir. Dişilerde yaş 3 ile 5 arasında değişirken, erkeklerde yaş 2 ile 4 arasında değişmektedir. Yaş ile boy arasında anlamlı bir korelasyon (r= 0,740) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, 16 specimens belonging to the Agile frog (Rana dalmatina) species collected from Çanakkale (4 ♂♂ ; 4 ♀♀ ) and Kırklareli (7 ♂♂ ; 1♀ ) regions were studied with ZDEU-ÇOMÜ collection included in the study. In the study, the ages of the samples were calculated by the method of skeletal chronology and the relationship between body size and age was tried to be deciphered. Femoral and phalangeal bones were used for age determination. The two bones were evaluated comparatively, and it was investigated whether only the phalanges bone would be sufficient for later studies. When the femur and phalanges were examined for age determination, no difference was found in the number of growth rings. The age in females varies between 3 to 5 years, in males the age ranges from 2 to 4 years. A significant correlation dec found between age and height (r= 0.740)