Acil servise başvuran olası ve kesin COVID-19 olgularında yüksek duyarlılıklı troponin değerlerinin prognozla ilişkisi
The relationship of high sensitivity troponin values and prognosis in possible and definite COVID-19 cases applying to emergency department
- Tez No: 676989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Özge DUMAN ATİLLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: SSK İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş COVID-19 pandemisi primer solunum sistemi etkilenimi olduğu gözlense de, yüksek duyarlılıklı troponin (hs-TnI) artışı gözlenebilmekte ve prognostik değeri bilinmemektedir. hs-TnI artışının mortalite ve morbidite yönünden erken bir belirteç olup olmadığı konusundaki veriler, kullanılabilir kılavuzlar oluşturmaya henüz yeterli değildir. Bu araştırma ile COVID-19 olası/şüpheli veya pozitif olgularda hs-TnI değerlerini inceleyerek mortalite ve morbiditeyi öngörmedeki değerini belirlemek ve COVID-19 olgularında eşlik eden bir akut koroner hadiseyi gösterebilmesi açısından ipuçları bulmak amacındayız. Metot Acil servise 15.04.2020 ve 31.06.2020 tarihleri arasında başvuran ve COVID-19 olası/şüpheli veya kesin olgu tanımına uyan, 18 yaş üstü ve hs-TnI testi çalışılmış hastalar, hastane elektronik kayıt sistemi üzerinden geriye dönük olarak incelendi. Hastaneye yatırılarak izlenen COVID-19 olgularında demografik veriler, vital bulgular, hsTn-I başta olmak üzere COVID-19 ilişkili laboratuar testleri ve hasta sonlanımları mortalite olan ve olmayan gruplarda incelenerek analiz edildi. Bulgular Araştırmada toplam 167 COVID-19 olgusu incelendi. Hastaların 19'unda (%11,4) hastalık mortal seyretti ve bunların 12'si (%63) kadındı. Yaş ortalamaları mortalite grubunda 72,3±11,1 iken mortal olmayan grupta 63,4±16,6 idi (p=0,01).
Özet (Çeviri)
Introduction The COVID-19 pandemic is a new infection that affects the whole world, and what is known about it is more new and controversial. Although it is observed that there is primary respiratory system involvement, situations with an increase in high sensitivity troponin (hs-TnI) cause a problem in patient management. Data on whether hs-TnI increase is an early marker for mortality and morbidity are not yet sufficient to provide usable guidelines. It is stated in the literature that hs-TnI may increase due to non-cardiac reasons. With this study, we aim to determine the value of hs-TnI values in predicting mortality and morbidity in probable / suspected or positive COVID-19 cases and to find clues to distinguish whether there is an accompanying acute coronary event in COVID-19 cases. Method The patients who were admitted to the emergency department between 15.04.2020 and 31.06.2020 and who met the possible / suspect or definite case definition of COVID-19 and who were over the age of 18 and whose hs-TnI test was studied were retrospectively analyzed through the hospital electronic record system. Demographic data, vital signs, COVID-19 related laboratory tests, especially hsTn-I, and patient outcomes were analyzed and analyzed in groups with and without mortality. Results A total of 167 COVID-19 cases were examined in the study. The disease was mortal in 19 (11.4%) of the patients and 12 (63%) of them were women. The mean age was 72.3 ± 11.1 in the mortality group and 63.4 ± 16.6 in the non-mortal group (p = 0.01).