Ceride-i Mehakim 2.dönem 1-42 arası sayılarının transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of Ceride-i Mehakim 2.semester numbers 1-42
  1. Tez No: 706300
  2. Yazar: CEYLAN ALHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF KOLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 477
Özet
Ülkemizde gazetenin tanınması ve hayata geçirilmesi XIX. yüzyılda gerçekleşmiştir. II. Mahmut döneminde ilk Türkçe gazete, devlet tarafından desteklenerek çıkartılmıştır. 1860 yılından itibaren gazetelerin sayısı artmaya başlamıştır. Konumuzu oluşturan Ceride-i Mehakim gazetesi de bu dönemde ortaya çıkmıştır. Adliye Nezâreti tarafından ilk defa Mayıs (?) 1873 tarihinde haftalık olarak yayımlanmaya başlanmıştır. Ceride-i Mehakim'in ikinci dönemini kapsayan 1-42.Sayıları Osmanlı Türkçesinden günümüz Türkçesine çevirmeye çalıştık. Ceride-i Mehakim gazetesi; dönemin Adli, Hukuki, Siyasi ve Sosyal konularına değinmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country newspapers be came popular in the 19th century. ın the period of Mahmut the II, The first turkish newspaper was published with the support of the government. The number of newspapers started to in crease since 1860. The Ceride-i Mehakim newspaper which is our subject, also formed in this period. Ceride-i Mehakim newspaper It was first published weekly in May (?) 1873 by the Ministry of Justice from the old Ottoman Turkish to today's modern Turkish.We tried to translate the numbers between 1-42 from Ottoman Turkish to modern Turkish. The Ceride-i Mehakim news paper refers to justice, law, politicaland social matters of the period.