WR-1065 ve asetil salisilik asitin radyoprotektif etkinliğinin mikronükleus yöntemi ile araştırılması
Investigation of the radioprotective effect of WR-1065 and acetyl salicylic acid by micronucleus method
- Tez No: 706309
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KIYMET TABAKÇIOĞLU, PROF. DR. VUSLAT YÜRÜT ÇALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Oncology, Medical Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Biyolojisi Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmamız, Asetil salisilik asitin (ASA) iyonizan radyasyonun oluşturduğu DNA hasarını engelleyip engellemediğini, insan lenfosit hücre kültüründe mikronukleus yöntemi ile araştırmak ve radyoprotektif etkinliği kanıtlanmış olan WR-1065 ajanının etkinliği ile karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Bu amaçla, gönüllü bireylerden venöz kan örnekleri alındı. Işınlama öncesi kan örneklerine 30 dakika süreyle 25 µg/ml ASA ve 40 µg/ml WR-1065 uygulandı. Uygulama sonrası hücreler 2 kez taze medyum ile yıkanarak ışınlama prosedürüne geçildi. Linak cihazinda 6 MV X-ışınları ile 2 Gy ve 4 Gy dozlarda ışınlandı. Kontrol, ASA, WR-1065, 2 Gy, 4 Gy, 2 Gy + ASA, 2 Gy + WR-1065, 4 Gy + ASA, 4 Gy + WR-1065 olmak üzere 9 tane deney grubu oluşturuldu. Işınlama sonrası hücreler kültür ortamlarına aktarılarak 37°C'de karbondioksitli etüvde inkübasyona alındı. Kültürün 44.saatinde sitokinez aşamasında kültürlere Sitokalazin-B eklendi. Kültür aşaması 68. saatte sonlandırıldı. Fiksasyon işlemini takiben elde edilen lenfosit hücreleri Giemsa ile boyanarak ışık mikroskobunda 400X büyütmede MN sayımları yapılarak istatistiksel değerlendirmesi yapıldı. Deney sonuçlarına göre, seçilen konsantrasyonlarda ve deney modelinde ASA ve WR-1065 uygulamasının 2 Gy ve 4 Gy dozlarda MN sıklığında istatistiksel olarak anlamlı bir değişikliğe yol açmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate whether acetyl salicylic acid (ASA) prevents DNA damage induced by ionizing radiation using micronucleus assay in human lymphocyte culture and to compare with the efficacy of WR-1065 agent, which radioprotective efficacy has been proven. For this purpose, venous blood samples were taken from volunteers. Blood samples were treated with ASA and WR-1065 at final concentrations 25 µg/ml and 40 µg/ml respectively. 30 minutes before irradiation. After the treatment, the cells were washed with medium 2 times and the irradiation procedure was started. They were irradiated with 6 MV X-rays in the linak device at 2 Gy and 4 Gy doses. Nine experimental groups were formed as control, ASA, WR-1065, 2 Gy, 4 Gy, 2 Gy + ASA, 2 Gy + WR-1065, 4 Gy + ASA, 4 Gy + WR-1065 After irradiation, the cells were transferred to culture media and then culture flasks were placed into the CO2 incubator at 37 ℃. At the 44.th hour of culture, Cytochalasin- B was added to the cultures at the cytokinesis stage. The culture phase was terminated at 68.th hours. Lymphocytes obtained following the fixation process were stained with Giemsa, aand MN scorings were made at 400X magnification under the light microscope and statistical evaluation was performed. According to the results of the experiment, it was determined that ASA and WR-1065 treatments at the selected concentrations and experimental model did not cause a statistically significant change in the frequency of MN at 2 Gy and 4 Gy doses.