Tek kristal x ışınları kırınımı yöntemiyle C12 H10 N4 O4 S, C16 H18 CIO2 Ps ve C17 H15 CIO3 moleküllerinin kristal yapı çözümü
- Tez No: 67292
 - Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BÜYÜKGÜNGÖR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET C12H10O4N4S, Mr =306.30, Monoklinik, C2/c, a=17.108 (2)Â, b= 10.450(2)Â, c =15.188 (3)Â, p = 93.33 (5)°, V =2710.7 (8)Â3, Z = 8, Dx=1.501 g.cnr3, A,(MoKa) = 0.71069 Â, n = 2.61 cm“1, F00o = 1264, T= 293 (2)°K, R = 0.0347, wR = 0.0771, S = 0.97 CıeHıgClOaPS, Mr=340.78, Monoklinik, C2/c, a=18.049(l)Â, b = 8.637(1)Â, c =13.908 (1)Â, (3=128.25 (5)°, V=1702.7 (3)Â3, Z= 4, Dx= 1.329 g.cnr3, X( MoKa) = 0.71070 Â, \ı = 4.42 cm”1, F0oo = 712, T= 293 (2)°K, R = 0.03 13, wR = 0.0866, S = 1.141 C17 His Cl 03, Mr = 302.74, Triklinik, Pİ~, a = 8.108 (2)Â, b = 10.321(2)Â, c =1 1 145 (2)Â, a = 65.96(3)°, p = 72.40 (5)°, y = 65.93(3)°, V = 766.6(3)Â3, Z = 2, Dx= 1.312 g.cm“3, Dm =1.310 g.cm”3, X( MoKa ) = 0.71070 Â, n = 2.56 cm"1, F000 =316, T=293 (2)°K, R = 0.0658, wR = 0.1883, S = 1.084 Tek kristal x-ışınları kırınımı yöntemiyle; 'tiyofen-2-karboksaldehid 2,4- dinitrofenil-N-metilhidrazon' (C12H10O4N4S), 'Bis(2,6-dimetilfenil) fosforotiyokloridat' (Cı6H18C102PS) ve '2-metoksi-4-(2-propenil)fenil-4- klorobenzoat' (C17H15CIO3) moleküllerinin kristal yapıları çözülmüştür. Direk yöntemler kullanılarak çözülen yapıların atomik parametreleri, tam-matris en küçük- kareler ve fark-Fourier yöntemleri kullanılarak arıtılmıştır. C12H10O4N4S molekülü, C-H...0 tipi moleküller arası bağlarla dimerik bir yapı oluşturmaktadır. Dinitrofenil ve tiyofen halkaları düzlemsel olup, aralarındaki dihedral açı 23.79 (11)° dir. Molekülün hidrozan kısmı yaklaşık tiyofen halka düzlemi içindedir. 4-nitro grubu yaklaşık dinitrofenil düzlemi içinde kalırken, 2-nitro grubu bu düzlemden 49.8 (2)° bükülmüştür. Ayrıca elektron yoğunluğu haritasından, IVbir nitro grubuna ait O atomunun disorder'lı olduğu ve arıtım süreçlerinin sonunda, %57 ve %43 miktarlarda iki bölgede bulunduğu saptanmıştır. C16H18CIO2PS molekülünde; S ve Cl atomlarının, P atomu üzerinden geçen iki dönerli bir eksene göre yaklaşık simetrik konumda olmalarından dolayı disorder'lı oldukları saptanmıştır. Simetriden kaynaklanan disorder'in sonucu iki atom, iki dönerli eksene göre, molekülün her iki tarafında eşit miktarlarda bulunmakta ve bu kısımlar arasındaki uzaklık 0.396(1 5)Â dür. Ayrıca, P atomu etrafında iki O atomu ile disorder'li S ve Cl atomlarının, bozulmuş tetrahedral bir geometriye sahip oldukları saptanmıştır. İki dimetilfenil düzlemi arasındaki dihedral açının 74.54 (8)° ve P-0 bağ uzunluklarının 1.566 (2) Â olduğu bulunmuştur. C17 H15 Cl O3 molekülündeki aliyi grubunda, ısısal titreşim genliklerinin çok büyük olmasından dolayı, şiddetli bir disorder gözlenmiştir. Bu grubun sonundaki iki C atomunun, %63 ve %37 olasılıkla konumlarının ikiye ayrıldığı saptanmıştır. Disorder sonucu bu gruba ait bağ uzunluklarında, normal değerlerinden sapmalar olduğu gözlenmiştir. Ayrıca klorofenil ve metoksifenil halkalarıyla birlikte, merkezdeki karbonil kısmının da düzlemsel olduğu saptanmıştır. İki aromatik halka arasındaki dihederal açı, 71.64 (10)° ve Cl-C bağ uzunluğu 1.754 (3) Â olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT C12H10O4N4S, Mr= 306.30, Monoclinic, C2/c, a = 17.108(2)Â, b=10.450(2)Â, c = 15.188 (3)Â, p = 93.33(5)°, V = 2710.7(8)Â3, Z = 8, Dx = 1.501 g.cnr3, A,(MoKa) = 0.71070Â, n = 2.61 cm-1, F00o = 1264, T= 293 (2)°K, R = 0.0347, wR=0.0771,S = 0.97 Cı6Hı8C102PS, Mr=340.78, Monoclinic, C2/c, a=18.049(l)A, b=8.637(l)A, c=13.908(l)A, p=128.25(5)°, V=1702.7(3)A3, Z = 4, Dx= 1.329 g.cnr3, X(MoKa)= 0.71070 Â, u=4.42 cm-1, F00o = 712, T=293(2)°K, R=0.0313, wR = 0.0866, S=1.141 C17 H15 CI 03, Mr = 302.74, Triclinic, Pİ", a=8.108 (2)A, b=10.321 (2)Â, c =11.145 (2)A, a = 65.96(3)°, p = 72.40 (5)°, y = 65.93(3)°, V=766.6(3)Â3, Z=2, Dx=1.312 g.cm'3, Dm=1.310 g.cnr3, X(MoKa)= 0.71070 Â, jli =2.56 cm-1, F00o =316, T= 293 (2)°K, R = 0.0658, wR = 0.1883, S = 1.084 The crystal structures of 'tiophene-2-carboxaldehyde 2,4-dinitrophenyl-N- methylhydrazone' (C12H10O4N4S), Bis(2,6-dimethylphenyl) phosphorothiochloridate' (C16H18CIO2PS) and '2-methoxy-4-(2-propenyl)phenyl-4-chlorobenzoate' (C17H15CIO3) molecules were determined by single crystal x-ray diffraction technique. The structures were solved by direkt methods and the atomik parameters were refined by full-matrix least-square and difference-Fourier methods. C12H10O4N4S molecule forms a dimeric structure with C-H...0 type intermolecular bonds. Dinitrophenyl and tiophene rings are planar with the dihedral angle of 23.79 (11)°. The hidrozan part of the molecule is approximately in the tiophene ring plane. 2-nitro group is twisted 49.8 (2)° from dinitrophenyl plane whereas 4-nitro group is nearly in this plane. In additionally, it is defined from VIelectron map that one O atom belonging to 4-nitro group is disordered and site occupation factors of this atom in two regions are found to be %57 and %43. InCıeHıgClC^PS molecule, it is found that S and CI atoms are disordered, due to nearly symmetrical positions of the atoms along the two fold axis of P atom. S and CI atoms which have disorder due to the symmetry are exist equally in the both side of the molecule according to two fold axis. The distance between these partially occupated positions is 0.396(1 5)Â. Additionally two O and disordered S and CI atoms around P atom have distorted tetrahedral geometry. It is found that angle between two dimethylphenyl planes is 74.54 (8)° and P-O bond lengths are 1.566(2)Â. A large disorder was observed in the allyl group of C17H15CIO3 molecule due to the large amplitudes of thermal vibration. The two C atoms in the tail of the allyl group have s.o.f. values %63 and %37. Deviations in the bond lengths of this group are obseved due to disorder. It is also found that carbonyl part in the centre is planar together with chlorophenyl and methoxyphenyl rings. The dihedral angle between the two aromatic rings is 71.64(10)° and Cl-C bond length is 1.754 (3)Â. VII