İndirimli kurumlar vergisi uygulamasının işletmelerin (net) karlılığına etkisi
Discount corporate tax implementation impact on the (net) profitability of businesses
  1. Tez No: 706318
  2. Yazar: HÜSEYİN DİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmamızda, yatırım teşvik sistemleri arasında yer alan indirimli kurumlar vergisi uygulamasının kapsamı, yapısı ve işleyişi değerlendirilmiş ve uygulaması bir hayli karışık olan bu sistemin usul ve esasları kaynak taraması ve mevzuat değerlendirmeleri ile anlatılmaya çalışılmıştır. Yatırım teşvik sistemlerinin Türkiye'de nasıl bir etki yarattığı, ne ölçüde kullanıldığı istatistiki değerlerle ifade edilmiş olup özellikle bir vergi harcaması yani devletin almaktan vazgeçtiği bir gelir olan indirimli kurumlar vergisi uygulamasının işletmelerin karlılığını ne ölçüde etkilediği mali tablo analizlerinden yararlanılarak bir örnek üzerinde değerlendirilmiştir. Bu uygulamanın devletin mali politikası ile işletmelerin karlılığını doğrudan etkilediği, yapılan vergi harcama tutarları kapsamında işletmelere büyük ölçüde mali destek sağladığı ve böylelikle işletmelerin likiditesini olumlu etkilediği tespitine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, the scope, structure and functioning of the reduced corporate tax application, which is among the investment incentive systems, has been evaluated and the procedures and principles of this system, which is quite complex, have been tried to be explained by literature review and legislative evaluations. The effect of the investment incentive systems in Turkey and the extent to which they are used are expressed with statistical values, and the effect of the reduced corporate tax application, which is a tax expenditure, that is, an income that the government has given up, on the profitability of the enterprises, has been evaluated on an example by using the financial table analysis. It has been determined that this practice directly affects the financial policy of the government and the profitability of the enterprises, provides financial support to the enterprises within the scope of the tax expenditure amounts, and thus positively affects the liquidity of the enterprises.