Uluslararası hukuk açısından hukuken bağlayıcı olmayan anlaşmalar
Legally non-binding agreements in terms of international law
  1. Tez No: 706322
  2. Yazar: FATMA ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHADIR BUMİN ÖZARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Günümüzde antlaşmalar hukukuna ilişkin en önemli belge, 1969 tarihli Viyana Antlaşmalar Hukuku Sözleşmesi'dir. Viyana Antlaşmalar Hukuku Sözleşmesi“antlaşma”yı özünde“uluslararası hukuka tabi bir uluslararası anlaşma”şeklinde tanımlamakla birlikte bir anlaşmanın hangi koşullar altında uluslararası hukuka tabi olacağı Sözleşme'nin hükümleri içerisinde düzenlenmemiştir. Bununla birlikte, Uluslararası Hukuk Komisyonu“uluslararası hukuka tabi”ifadesini“uluslararası hukukta haklar ve yükümlülükler yaratma niyeti”unsurunu içerecek şekilde yorumlamaktadır. Bu çerçevede uluslararası hukukta devletlerin ve uluslararası örgütlerin tarafı olduğu her anlaşmanın uluslararası hukuka tabi olduğu ve bir antlaşma niteliğinde olduğu söylenemez. Devletler ve uluslararası örgütler tarafından hukuken bağlayıcı olmadığı kabul edilen, tarafları arasında hukuki haklar ve yükümlülükler yaratmayan anlaşmalar da akdedilmektedir. Bu tür anlaşmalar doktrinde ve devletlerin uygulamalarında“hukuken bağlayıcı olmayan anlaşma”,“MOU”,“centilmenler anlaşması”,“siyasi ve ahlaki olarak bağlayıcı anlaşma”ve“yumuşak hukuk”gibi isimlerle anılmaktadır. Bu çalışmanın amacı bu tür anlaşmaların niteliğini, sonuçlarını ve antlaşmalardan ayırt edilmelerini sağlayan ölçütleri ortaya koymaktır. Hukuken bağlayıcı olmadıkları kabul edilen bu anlaşmaların niteliğinin belirlenmesinde Uluslararası Hukuk Komisyonu'nun yorumları, doktrinde yer alan görüşler, uluslararası yargı kararları ve özellikle devletler ile uluslararası örgütlerin uygulamalarından hareket edilmiştir. Anahtar Sözcükler Antlaşma, Hukuken Bağlayıcı Olmayan Anlaşma, MOU, Centilmenler Anlaşması, Siyasi ve Ahlaki Olarak Bağlayıcı Anlaşma, Yumuşak Hukuk
Özet (Çeviri)
Today, the most important document regarding the law of treaties is the 1969 Vienna Convention on the Law of Treaties. Although the Vienna Convention on the Law of Treaties defines“treaty”as an“international agreement governed by international law”in essence, the conditions under which an agreement is governed by international law is not regulated within the provisions of the Convention. However, the International Law Commission interprets the expression“governed by international law”to include the element“intention to create rights and obligations under international law”. In this context, it cannot be said that in international law every agreement to which states and international organizations are parties is governed by international law and has the quality of a treaty. Agreements that are considered not legally binding by states and international organizations and that do not create legal rights and obligations between their parties are also concluded. Such agreements are referred to as“non-legally binding agreement”,“MOU”,“gentlemen's agreement”,“politically and morally binding agreement”and“soft law”in the doctrine and practices of states. The aim of this study is to reveal the nature of such agreements, their results and the criteria that enable them to be distinguished from treaties. In determining the nature of these agreements, which are considered to be not legally binding, the interpretations of the International Law Commission, the views in the doctrine, international judicial decisions and especially the practices of states and international organizations have been taken into consideration. Keywords Treaty, Legally Non-Binding Agreement, MOU, gentlement's agreement, Politically and Morally Binding Agreement, Soft Law