Hatıratlar ışığında Suriye-Filistin cephesi
The Syrian-Palestinian front according to memories
  1. Tez No: 706323
  2. Yazar: MUHAMMED UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Suriye-Filistin Cephesi, neticesinde Osmanlı İmparatorluğu'nun tasfiye edildiği ve modern Ortadoğu'nun temellerinin atıldığı bir mücadele alanı olmuştur. Yine Osmanlı İmparatorluğu I. Dünya Savaşı'ndaki en büyük ve yıkıcı yenilgiyi burada almış, nihayetinde mütareke imzalayarak savaştan çekilmek mecburiyetinde kalmıştır. Bu ehemmiyetine binaen, cephede görev yapan komutanlar çeşitli vesile ve amaçlarla bu cepheye dair hatıralarını neşretmişlerdir. Bu çalışmada Mülazım-ı Evvel (Üsteğmen) ve mafevki olan rütbelerdeki komutanlara ait 18 hatırat; dış tenkit, mukayese, konjonktür analizi metotları kullanılarak değerlendirilmiştir. Fernand Braudel'in zaman tasnifi kullanılarak, hatırat yazımı“kısa zaman”tasnifi içerisinde bir olay olarak kabul edilmiş ve anlaşılabilmesi için“konjonktür”adı verilen daha geniş ve anlamlı bir zaman dilimi içerisinde değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı incelenen hatıratlar üzerinden cephedeki lojistik problemine ve sevk-idare tartışmalarına ışık tutabilmektir. Bu değerlendirmeler sonucunda, askeri elitin gözünden lojistik problemi tasvir edilmiş ve sebepleri ortaya konulmuştur. Ayrıca, sevk-idare noktasındaki farklı fikirler ve anlatılar mukayese edilmiştir. Askeri elitin anlatısının sadece askeri terminoloji kullanılarak izah edilemeyeceği, her bir kumandanın aynı zamanda bir şahıs olarak; kültürel çevresinin, travmaların ve popüler fikir cereyanlarının etkisinde kaldığı ve bu etkinin eserlerine ve sevk-idare tarzına sirayet ettiği gösterilmeye gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Syrian-Palestinian Front became a field of struggle, as a result of which the Ottoman Empire was liquidated and the foundations of the modern Middle East were laid. Also, the Ottoman Empire suffered the greatest and devastating defeat in the First World War here, and eventually had to withdraw from the war by signing an armistice. Due to this importance, the commanders working at the front have published their memories of this front for various reasons and purposes. In this study, 18 memoirs of Mülazım-ı Evvel (First Lieutenant) and with commanders in the top ranks; evaluated by using external criticism, comparison and conjuncture analysis methods. Using Fernand Braudel's time classification, memoir writing was accepted as an event within the“short time”classification and its understanding was evaluated within a larger and more meaningful time period called“conjuncture”. The aim of the study is to shed light on the logistics problem and the dispatch-administration debates at the front through the analyzed memoirs. As a result of these evaluations, the logistics problem was described from the perspective of the military elite and its reasons were revealed. In addition, different ideas and narratives at the point of administration were compared. The narrative of the military elite cannot be explained using only military terminology, each commander as a person at the same time; It has been tried to show that he was under the influence of his cultural environment, traumas and currents of popular ideas, and that this effect spread to his works and management style.