Kirli batında yapılan kolon anastomozlarında fibrin doku yapıştırıcısı kullanımının anastomoz güvenliği üzerine etkisi
The effect of fibrin glue on the intensity of colonic anastomosis in the presence of peritonitis
- Tez No: 706324
- Danışmanlar: DR. MEHMET MUSTAFA ALTINTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada deneysel ortamda oluşturulan peritonit varlığında sütürasyonla yapılan kolo-kolonik anastomoz üzerine fibrin doku yapıştırıcısı uygulamanın anastomoz güvenliği üzerine etkisini ortaya koymayı amaçladık. Çalışmada ortalama 4 aylık ve 300-350 gr ağırlığında 40 adet Norveç Wistar Albino türü dişi sıçan kullanıldı. Kontrol (Grup 1-3) ve deney (Grup 2-4) grubu olarak ikiye ayrılan hayvanlar kendi içlerinde de temiz batın (Grup 1-2) ve enfekte batın (Grup 3-4) olarak ayrıldı. Peritonit oluşturmak için Grup 3 ve 4'e MÜTFH Mikrobiyoloji Laboratuvarı'ndan temin edilen E.coli (ATC 25227) isolatından 2 ml intraperitoneal yolla verilip, 12 saat beklendi. Deneklerin proksimal kolonlarına tam kat kesi yapılıp kontrol grubundakilere yalnızca sütürasyonla, deney grubundakilere ise sütürasyonun üzerine fibrin doku yapıştırıcısı da uygulanarak uçuca anastomoz yapıldı. Tüm sıçanlar postoperatif 10. gün sakrifiye edildi. Alınan piyesler üzerinde önce anastomoz patlama basıncı testi daha sonra histopatolojik inceleme ve doku hidroksiprolin düzeyi tayini yapıldı. Grup 3'deki deneklerden birinde yapılan anastomozda kaçak olduğu ve intraabdominal abse geliştiği tespit edildi. Bunun üzerine denek çalışma dışı bırakıldı. Elde edilen sonuçlara bakıldığında ortalama anastomoz patlama basıncı değerleri Grup 1'in 232.5 ±7,905 mmHg, Grup 2'in 269,5 ±12,122 mmHg, Grup 3'ün 201,1.±11,931 mmHg ve Grup 4'ün 236,5 ±20,554 mmHg olarak bulunmuştur. En yüksek değerler temiz batında sütürasyonla yapılan anastomoz üzerine fibrin doku yapıştırıcısı uygulandığında gözlenmiştir. Patlama basıncı değerleri Mann-Whitney U testi ile analiz edildiğinde, hem Grup 1 ile 2 hem de Grup 3 ile 4 arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı olarak tespit edilmiştir (p=0.000, p=0.001). Ehrlich-Hunt modeline göre yapılan histopatolojik evrelendirmede en düşük değerler (Grup 3-4) peritonit varlığında bulunmuştur. Kontrol ve deney grupları karşılaştırıldığında Grup 1 ile 2 ve 3 ile 4 arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı olarak tespit edilmiştir (p=0.007, p=0.001). Doku hidroksiprolin düzeyleri ortalamalarına bakıldığında Grup 1'in 196,4 ±44,512, Grup 2'nin 266,2 ±51,246, Grup 3'ün 108,8 ±21,791 ve Grup 4'ün 148,8.±24,593 mcg/gramdoku olarak bulunmuştur. Kontrol ve deney grupları 61 karşılaştırıldığında hem Grup 1 ile 2 arasında hem de Grup 3 ile 4 arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu görülmüştür (p=0.002, p=0.004). Sonuç olarak, hem temiz batında hem de peritonit varlığında sütürasyonla yapılan kolo-kolonik anastomoz üzerine fibrin doku yapıştırıcısı uygulamanın anastomoz güvenliğini arttırdığı tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Aim. Anastomotic leakage after colon anastomosis is the most frequent and most feared complication with its highest mortality rate. In this study, we aimed to expose the impact of performing fibrin glue on sutured colocolic anastomosis, in the presence of experimental peritonitis, on anastomosis safety. Method. In this experimental study, the rats were divided into two groups as control group (Groups 1 and 3) and experimental group (Groups 2 and 4). They were also divided as clean abdomen (Groups 1 and 2) and infected abdomen (3 and 4) groups. Full-thickness incisions were made on the proximal colon of both groups of rats. The control group's anastomoses were conducted only with sutures, whereas in experimental group, fibrin glue was applied over the sutures. The samples were taken on the 10th day. Results. Highest values for average levels of hydroxyproline in the tissues and anastomotic bursting pressures were detected when fibrin glue was applied on sutured anastomosis in clean abdomen. In the histopathological staging performed in line with Ehrlich-Hunt model, lowest values were detected during the presence of peritonitis. Conclusion. As a result, it has been established that the use of fibrin glue over sutured colocolic anastomosis, both in clean abdomen and in the presence of peritonitis, had increased anastomosis safety