Fırçasız doğru akım motorunun (BLDC) yüksek hızlarda performansının incelenmesi
Investigation of the performance of a brushless direct current motor at high speeds
- Tez No: 706337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS BABACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Fırçasız DC motorlar (BLDC), daha az bakım gerektirmeleri, yüksek verime sahip olmaları yüksek hızlara çıkabilmeleri nedeniyle oldukça avantajlıdırlar. Bu çalışmada insansız hava araçları için hafif, yüksek hızlı ve yüksek kaldırma kuvvetine sahip BLDC motor üretilerek gerekli elektriksel analizi yapılmıştır. Bu analizlerde motorun çektiği akım, pervanesiz olarak, 14x8 ve 18x8 boyutlarında 3 bıçaklı pervaneler ve 18*10 2 bıçaklı pervaneler kullanılarak ölçülmüştür. İlk olarak, devir sayısına bağlı olarak motorun kaldırma kuvvetinin değişimi incelenmiştir. Artan devir sayısı ile orantılı şekilde motorun kaldırma kuvvetinin de arttığı görülmüştür. Çalışmanın devamında çekilen akıma bağlı olarak devir sayısı ve kaldırma kuvveti incelenmiş ve motorun performans özellikleri çıkarılmıştır. Burada artan çekilen akımla motorun devir sayısının hızlıca arttığı görülmektedir. Aynı şekilde artan akımla kaldırma kuvvetinin de hızlıca arttığı görülmüştür. Son olarak, devir sayısı ile kaldırma kuvveti arasındaki ilişki araştırılmış ve beklendiği gibi artan devir sayısı ile kaldırma kuvveti artmıştır. Sonuç olarak, üretilen motora ait beklenen özellikler elde edilmiş ve testler başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Brushless DC motors (BLDC) are very advantageous because they require less maintenance, have high efficiency and can reach high speeds. In this study, a light, high-speed and high-thrust BLDC motor for unmanned air vehicles was produced and the necessary electrical analysis was made. In these analyses, the current drawn by the motor was measured without a propeller, using 14×8 and 18×8 three-blade propellers and using 18*10 two-blade propellers. First, the change in the thrust of the motor, depending on the number of revolutions per minute (RPM), was investigated. It has been observed that the thrust of the motor increases in proportion to the increasing number of revolutions. In the continuation of the study, depending on the current drawn, the number of revolutions and the thrust were examined and the performance characteristics of the engine were determined. Here, it is seen that the number of RPM increases rapidly with the increasing current drawn. Likewise, it was observed that the thrust increased rapidly with increasing curren. Finally, the relationship between the RPM and the thrust was investigated and as expected, the thrust increased with increasing of rpm. As a result, the expected features of the manufactured motor were obtained and the tests were completed successfully.