Handmir'in Measiru'l-Mülûk adlı eserinin Türkçe'ye tercümesi ve değerlendirilmesi
Translation and assessment of Khwandamir's book whose title is Ma'aasirul Mulook
- Tez No: 706353
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
XV. yüzyıl, İlhanlılar dönemindeki zengin tarihsel literatürü miras alarak tarih yazımı açısından oldukça verimli bir dönemin yaşandığı yüzyıl olmuştur. Bunda da en büyük pay, hiç kuşkusuz Timurlu Devletinin bünyesinde yetişen tarihçilerindir. Özellikle bu yüzyılın sonlarına doğru ebebi faaliyetlerin doruk noktasına ulaşması göze çarpmaktadır. Bu durumun mimarlarından birisi Sultan Hüseyin Baykara diğeri de Ali Şîr Nevâi'dir. Ali Şîr Nevâî'nin maiyetinde yetişerek Herat'ın bir kültür ve cazibe merkezi haline gelmesinde aracı olan tarihçilerden birisi de Hândmîr'dir. O, her şart ve zorlukta üretken olmayı ve kıymetli eserler vücuda getirmeyi bilmiştir. Bu üretkenliğinin yazınsal manada ilk ürünü de Meâsirû'l-Mülûk adlı on bölümden oluşan Farsça tarih eseridir. Hândmîr tarafından Eserin yazımı 1498 tarihinde tamamlanıp Ali Şîr Nevâi'ye takdim edilmiştir. Meâsirû'l-Mülûk eseri, muhteviyatı oldukça geniş bir eser olarak dikkat çekmektedir ve içerisinde pek çok siyasi tarih anlatımının, sosyokültürel ve sosyoekonomik bilgilerin, hal tercümelerinin, kaynak kritiğinin ve sözlü tarih unsurlarının bulunduğu kıymetli bir eser görünümündedir. Eseri önemli kılan bir diğer husus da, özellikle XV. yüzyıl sonlarında Timurlu devlet adamlarından ve onların Herat'ta vücuda getirdikleri mimari eserlerden ayrıntısıyla bahsetmesidir.
Özet (Çeviri)
15th century has been a very productive period in terms of historiography by inheriting the rich historical literature of the Ilkhanate period. The biggest share in this is undoubtedly the historians who grew up in the Timurid State. Especially towards the end of this century, the peak of eternal activities is striking. One of the architects of this situation is Sultan Hussain Baiqara and the other is Ali Sher Navai. One of the historians who played a role in making Herat a center of culture and attraction by growing in the entourage of Ali Sher Navai is Khwandamır. He knew how to be productive under all conditions and difficulties and to create valuable works. The first product of this productivity in literary terms is the Persian historical work called Ma'aasirirul Mulook, which consists of ten chapters. The writing of the work was completed by Khwandamir in 1498 and presented to Ali Sher Navai. The work of Ma'aasirirul Mulook draws attention as a work with a very wide content and it is a valuable work that contains many political history narratives, socio-cultural and socio-economic information, translations of state, source critique and oral history elements. Another point that makes the work important is that it talks in detail about the Timurid statesmen and the architectural works that they brought to the body in Herat, especially at the end of the 15th century.