Çocuklarda uygulanan kardiyak kateterizasyon işleminin komplikasyonlarının değerlendirilmesi ve komplikasyon gelişimine etki eden risk faktörlerinin araştırılması
Evaluation of complications of cardiac catheterization process in children and investigation of risk factors affecting the development of complications
  1. Tez No: 706352
  2. Yazar: BETÜL DEMİRCAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MUHTAR YILMAZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: SBÜ İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı anjiyokardiyografi laboratuvarında uygulanan tanısal ve girişimsel kardiyak kateterizasyonların komplikasyon ve sonuçlarının retrospektif olarak incelenmesi ve komplikasyon gelişimine etki eden risk faktörlerinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve yöntem: Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı bünyesinde Haziran 2008-Aralık 2018 tarihleri arasında uygulanan kateterizasyonlar çalışma grubumuzu oluşturdu. Demografik bilgiler, tanılar, laboratuar sonuçları ve kateterizasyon işlemi ile ilgili bilgiler Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) üzerinden, hasta dosyalarından, kateterizasyon ve anjiyokardiyografi rapor kayıtlarından elde edildi. Hastalar cinsiyet, yaş ve kilolarına, hastalıklarının siyanotik ya da asiyanotik olmasına göre gruplandı. İşlemler girişimsel ve tanısal, komplikasyonlar ise minör ve majör olmak üzere gruplara ayrıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen olguların %45,93'ü kız, %54,07'si erkekti ve ortanca yaş 49 ay, ortanca vücut ağırlığı 15 kg idi. %5,82'si yenidoğan, %18,96'sı 29 gün-1 yaş arasında ve %75,22'si ise 1 yaş üzerindeydi. %76,93'ü asiyanotik, %23,07'si ise siyanotik kalp hastalığına sahipti. En sık kardiyak hastalıklar VSD, ASD, PDA, PS ve Fallot Tetralojisiydi. İşlemlerin %60,77'si tanısal, %39,23'si girişimseldi. Girişimsel işlemler sıklık sırasına göre en sık transkateter PDA kapatma, ASD kapatma, pulmoner balon valvüloplasti ve aort balon valvüloplastiden oluşmaktaydı. Girişimsel işlemlerde başarı oranı %93,87 idi. En başarılı girişimsel işlem %98,20 (n=109) başarı oranıyla aort balon valvüloplasti idi. Tüm işlemlerin %9,76'sında komplikasyon gelişti. Majör komplikasyon oranı %3,06 idi.
Özet (Çeviri)
Aims: It was aimed to retrospectively examine the complications and results of diagnostic and interventional cardiac catheterizations performed in the angiocardiography laboratory of the Pediatric Cardiology Department of the İzmir Behçet Uz Pediatric Diseases and Surgery Training and Research Hospital, and to investigate the risk factors affecting the development of complications. Materials &Methods: Catheterizations applied between June 2008 and December 2018 within the Division of Pediatric Cardiology formed our working group. Demographic information, diagnoses, laboratory results and information about the catheterization process were obtained from the Hospital Information Management System, patient files, catheterization and angiocardiography report records. The patients were grouped according to their gender, age and weight, and whether their disease was cyanotic or acyanotic. The procedures were divided into interventional and diagnostic, while complications were divided into minor and major groups. Results: Of the cases included in the study, 45.93% were girls, 54.07% were boys, and the median age was 49 months, and the median body weight was 15 kg. 5.82% were newborns, 18.96% were between 29 days-1 years old and 75.22% were over 1 year old. 76.93% had acyanotic heart disease and 23.07% had cyanotic heart disease. The most common cardiac diseases were VSD, ASD, PDA, PS and Tetralogy of Fallot. 60.77% of the procedures were diagnostic and 39.23% were interventional. The most common interventional procedures in order of frequency consisted of transcatheter PDA closure, ASD closure, pulmonary balloon valvuloplasty and aortic balloon valvuloplasty. The success rate in interventional procedures was 93.87%. The most successful invasive procedure was aortic balloon valvuloplasty with a 98.20% (n = 109) success rate. Complications developed in 9.76% of all procedures. Major complication rate was 3.06%.