Hândmîr ve Düstûrü'l-vüzerâʾ (Tercüme ve genel değerlendirme)
The Dustrū'l-vuzerāʾ and Hāndmīr (Translation and general evaluation)
- Tez No: 964175
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 641
Özet
Ortaçağ Türk-İslam devletlerinde Farsça tarih yazım geleneği kapsamında telif edilen eserler Türk tarihi araştırmacılarının başvurduğu birincil kaynaklar arasında yer alır. Türk tarihinin Farsça kaynakları olarak adlandırdığımız bu tarih kayıtları arasında yer alan Düstûrü'l-vüzerâʾ ve ihtiva ettiği bilgiler tez çalışmamızın konusunu teşkil etmektedir. Çalışmamız, dört bölümden müteşekkil olup giriş bölümünde tarih boyunca birçok imparatorluk ve devletler kuran Türkler'in devlet teşkilat yapısı ve dayandığı temel esaslar ile ilgili ilgili bilgiler sunulmaktadır. Birinci bölümde müellifimiz Hândmîr'in de Düstûrü'l-vüzerâʾ'da odaklandığı vezaret makamının ortaçağ İslam dünyasında nasıl ortaya çıktığı ve Abbâsîler, Büyük Selçuklu İmparatorluğu, Anadolu Selçuklu Devleti ve İlhanlı Devleti'ndeki etkinliği ve işleyişi ile ilgili bilgiler ve değerlendirmeler yer alacaktır. Aynı bölüm altında Hândmîr'in yaşadığı tarihî coğrafya olan Hindistan ve o devirdeki siyasî ve idarî durum, vezirlik ve sorunları ile entelektüel ve kültürel vaziyet hususunda bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde ise Hândmîr'in hayatı, eseri Düstûrü'l-vüzerâʾ'nın yazılışı ve tertibi, konusu ve mahiyeti, tarihî ve edebî değeri ile dönem eserleri arasındaki yeri ile ilgili araştırmalarımız neticesinde elde ettiğimiz bilgiler bilimsel değerlendirmeler ve usullere uygun olarak sunulmuştur. Üçüncü bölümde Hândmîr'in kaleme aldığı Farsça eseri Düstûrü'l-vüzerâʾ'nın Türkçe tercümesi, çalışmamızın son kısmını oluşturan dördüncü bölümde ise eserin genel değerlendirmesi yer almaktadır. Tarih boyunca Türk devlet teşkilatının nasıl şekillendiği ve dayandığı esaslar, devlet mekanizmasının yönetici zümresinde bulunan vezirler ve vezaret makamının teşekkülü, Hândmîr'in yaşadığı dönem ve dönemin siyasî ve kültürel gelişmeleri ile Düstûrü'l-vüzerâ' ve Hândmîr ile ilgili verilen bilgiler yukarıda belirttiğimiz başlıklar altında bilimsel değerlendirmeler ve usullere uygun olarak sunulmuştur. Bu çalışmanın Türk tarihine ve bilim camiasına katkı sunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The works compiled within the tradition of Persian historiography in the medieval Turkic-Islamic states constitute primary sources for researchers of Turkish history. Among these historical records, referred to as Persian sources of Turkish history, the Dustrū'l-vuzerāʾ and the information it contains, along with the vizierate in the Turkish history, form the subject of our thesis. Our study is comprised of four sections. In the introduction, information is provided regarding the state organization structure and fundamental principles of the Turks, who established numerous empires and states throughout history. The first section includes details and evaluations about how the vizierate, which our author Hândmîr focused on in Dustrū'l-vuzerāʾ, emerged in the medieval Islamic world, and its effectiveness and functioning in the Abbasids, the Great Seljuk Empire, the Anatolian Seljuk State, and the Ilkhanate. This section also addresses the historical geography of India, where Hāndmīr lived, the political and administrative situation of that period, issues related to the vizierate, and intellectual and cultural circumstances. The second section presents information obtained from our research about Hândmîr's life, the writing and organization of his work Dustrū'l-vuzerāʾ, its subject matter and nature, its historical and literary value, and its place among the works of its period, all evaluated in accordance with scientific methods and principles. The third section of our study contains the Turkish translation of Hāndmīr's Persian work Dustrū'l-vuzerāʾ and the final section of our study contains general evaluation. Information regarding the formation and principles of the Turkish state organization throughout history, the formation of the vizierate and the viziers within the governing elite of the state apparatus, the period in which Hāndmīr lived, and the political and cultural developments of that era, along with the details about Dustrū'l-vuzerāʾ and Hāndmīr provided in the aforementioned sections, have been presented following scientific evaluations and methods. This study aims to contribute to Turkish history and the scientific community.