Elektrospınnıng yöntemi ile silika aerojel ve polikaprolakton nanoliflerin üretimi
Production of silica aerogel and polycaprolactone nanofibers by electrospinning method
- Tez No: 706357
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET CEYLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL TOPCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mücevherat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Nanoteknoloji, maddenin atomik, moleküler ayrıca supramoleküler seviyede kontrolüdür. Bu alanda yapılan çalışmalar son on yılda hızlı ilerlemeler kaydetti. Elekrospinning yöntemiyle nanolif üretimi bu alandaki dikkat çekici noktalardan biridir. Bu çalışmada, 700-800 gr/m2'lik düşük yoğunlukları ve 165 ° yüzey temas açısında süperhidrofobik özelliklere sahip sol-jel yöntemiyle elde edilen silika aerojelleri kullanılmıştır. Polikaprolakton (PCL)-Silika Aerojel Nanolifler, elekrospinning yöntemiyle üretilmiştir. Çözeltilerin hazırlanması sırasında kullanılan AC-CL ve MET-CL çözücü grupları kullanılarak polimerik çözeltiler elde edilmiştir. Bu çözeltilere %0,5, %1, %2 ve %4 oranında silika aerojel eklenerek nanolifler elde edilmiştir. Çalışma kapsamında iki farklı çözücü grupları arasındaki farklar incelenmiştir. Ek olarak, çekme testi, SEM, FTIR, DTA/TG ve BET gibi bir dizi malzeme testi yapılmıştır. Genel olarak, yüksek yüzey alanı özelliğine sahip elde edilen süperhidrofobik nanolifler, güneş cihazları, güneş havuzları, sensörler ve kapasitörler dahil olmak üzere birçok alana uygulanan malzemelerin tasarımında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Nanotechnology is the control of matter at the atomic, molecular, and supramolecular level. The field of nanotechnology has seen rapid advancements over the last decade. Nanofiber production through the method of electrospinning is one of the attraction points in this area. The Nanofibers, prepared with nano-sized additives, particularly with polymer, have an extensive range of usages. This study utilizes silica aerogels obtained by the sol-gel method due to their low density of 700-800 gr/m2 and superhydrophobic property at the surface contact angle of 165°. Polycaprolactone (PCL)-Silica Aerogel Nanofibers were attained by adding 0.5%,1%, 2%and 4% of previously produced aerogels to the Nanofibers formed by electrospinning. This paper correspondingly examined the differences between AC-CL and MET-CL solvent groups being utilized during the preparation of the solutions. In addition to this examination, series of material tests were conducted, such as tensile test, SEM, FTIR, DTA/TG, and BET. Overall, the resultant superhydrophobic Nanofibers with a property of high surface area can be utilized in the design of materials applied to many areas, including solar devices, solar pools, sensors, and capacitors