Akciğer kanseri tanısı alan hastaların başlangıç serum sodyum ve globülin oranının prognoz tahminindeki yeri
The role of initial serum sodium and globulin ratio in prognosis prediction in patients diagnosed with lung cancer
  1. Tez No: 706367
  2. Yazar: MEHMET EMİN YERLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KELEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Akciğer kanseri mortalite ve morbidite oranı yüksek bir hastalık olması nedeniyle, prognozunun belirlenmesi çok önemli bir yere sahiptir. Literatürdeki çalışmalar elektrolit bozukluğu ve inflamasyonun akciğer kanserinde kötü prognoz ile ilişkili olabileceğini göstermiştir ancak yine de bu konuda daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada akciğer kanseri tanısı olan hastaların tanı anında bakılan sodyum ve globülin oranının prognoz tahminindeki yerinin araştırılması planlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma Kırıkkale Üniversitesi (KKÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı ve Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı'nda 1 Ocak 2015 ile 1 Ocak 2021 tarihleri arasında akciğer kanseri tanısı ile takipli 165 hastanın hasta dosyalarından ve hastane kayıtlarından retrospektif olarak yürütüldü. Tanı anında ulaşılabilir sodyum, albümin ve total protein değerleri olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dâhil edilen hastaların hemogram parametreleri, kreatinin ve tahmini glomerüler filtrasyon hızına (eGFR), alanin aminotransferaz (ALT) düzeyi, albümin düzeyi, total protein düzeyi ve globülin düzeyi, C-reaktif protein (CRP) düzeyi, CEA ve tiroid stimülan hormon (TSH) düzeyleri; ayrıca sodyum/globülin oranı (SGO), CRP/albümin oranı (CAO) değerlendirildi. Bulgular: Hastaların %87,3'ü erkek, %12,7'si kadın cinsiyettir. Hastaların ortalama başvuru yaşı 62,5 ± 9,1 dir. Adenokanser 76 hastayla kanserlerin %46,1'ini, skuamöz hücreli karsinom 69 hastayla %41,8'ini, küçük hücreli karsinom 20 hastayla %12,1'ini oluşturmaktadır. Hastaların 11 (%6,7)'i evre 1, 25 (%15,2)'i evre 2, 58 (%35,2)'i evre 3 ve 71 (%43)'i evre 4 hastalardan oluşmaktadır. Hastaların 111 (%67,3)'i ölmüştür. Ortalama takip süresi 16,6 aydır. Çalışmamızda yapılan çok değişkenli regresyon analizlerinde mortalite ile sodyum/globülin oranı (SGO) ve progresyonsuz sağkalım ile sodyum/globülin oranı (SGO) ilişkisiz bulundu. Sodyum/globülin oranı (SGO) ile CRP/albümin oranı (CAO) arasında zayıf düzeyde negatif korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Since lung cancer is a disease with a high mortality and morbidity rate, determining its prognosis has a very important place. Studies in the literature have shown that electrolyte disturbance and inflammation may be associated with poor prognosis in lung cancer, however, further studies are needed on this subject. In this study, it was planned to investigate the place of sodium and globulin ratio measured at the time of diagnosis in the prognosis prediction of patients with lung cancer diagnosis. Materials and Methods: The study was carried out retrospectively from the patient files and hospital records of 165 patients who were followed up with the diagnosis of lung cancer between January 1, 2015 and January 1, 2021 in Kırıkkale University (KKU) Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine and Medical Oncology Department. Patients with achievable sodium, albumin and total protein values at the time of diagnosis were included in the study. Hemogram parameters of the patients included in the study, creatinine and estimated glomerular filtration rate (eGFR), alanine aminotransferase (ALT) level, albumin level, total protein level and globulin level, C-reactive protein (CRP) level, CEA and TSH levels; In addition, the sodium/globulin ratio (SGR) and the CRP/albumin ratio (CAR) were evaluated. Results: 87.3% of the patients were male and 12.7% were female. The mean age at presentation was 62.5 ± 9.1 years. Adenocancer accounts for 46.1% of cancers with 76 patients, squamous cell carcinoma for 41.8% with 69 patients, and small cell carcinoma for 12.1% with 20 patients. 11 (6.7%) of the patients were stage 1, 25 (15.2%) stage 2, 58 (35.2%) stage 3 and 71 (43%) stage 4 patients. 111 (67.3%) of the patients died. Average follow-up time is 16.6 months. In the regression analyzes performed in our study, mortality and sodium/globulin ratio (SGR) and progression-free survival and sodium/globulin ratio (SGR) were found to be unrelated. There was a weak negative correlation between sodium/globulin ratio (SGR) and CRP/albumin ratio (CAR). In the multivariate regression analysis, the stage of the disease, diabetes and CRP level were found to be the independent variables affecting mortality, and the stage of the disease affecting progression-free survival.