Operabl akciğer kanserinde prognostik faktörlerin önemi
Importance of prognostic factors in operable lung cancer
- Tez No: 913406
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN HARPUTLUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve amaç: Küçük hücreli dışı akciğer kanseri dünyada en sık görülen ve mortaliteye neden olan kanser türüdür. Erken tanı akciğer kanseri ile mücadelede önemlidir.Buna rağmen hastaların sadece % 30 kadarı erken evrede tanı almakta olup çoğu hasta ileri evre hatta inoperabl dönemde tanı almaktadır. Çağımızda yeni gelişen tanı metotları, ileri cerrahi teknikleri ve adjuvan tedavi prosüdürlerine rağmen tüm evreler göz önüne alındığında beş yıllık sağ kalım oranları sadece %14'dür. Operabl hastalıkta nüksü öngörecek prognostik faktörlerin belirlenmesi yeni tedavi ve takip stratejilerinin saptanması için yol gösterici olabilir. Bu çalışmada biz retrospektif olarak İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde opere edilip tıbbi onkoloji kliniğinde takip edilen erken ve lokal ileri akciğer kanseri tanılı hastalarda sağ kalımı etkileyen prognostik faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntmeler: Çalışmamıza İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji kliniğine Aralık 2010 tarihi ile Temmuz 2021 tarihleri arası başvuran, operabl KHDAK tanısı ile takip ve tedavi edilen hastalar alındı. Bu çalışmada hastalara ait bilgiler hastanemiz otomasyon sistemi ve medikal onkoloji hasta dosyaları kullanılarak retrospektif olarak elde edildi. Çalışmaya Malatya Klinik Araştırmalar Etik Kurul Başkanlığı'ndan gerekli etik kurul onayı alındıktan sonra başlandı. Hastalara ait yaş, cinsiyet, sigara içim öyküsü gibi demografik özellikler, tanı anındaki laboratuvar parametreler, histopatolojik özellikler, hastalığın evresi, mevcut sağlık durumu (mortalite varlığı ve tarihi, nüks varlığı ve tarihi) retrospektif olarak kaydedildi. Histopatolojik sınıflama için Dünya Sağlık Örgütü sınıflaması kullanıldı. Evrelendirmede en son veriler ışığında oluşturulan tüm dünyada geçerli Akciğer Kanseri Uluslararası Evrelemesi (8.TNM sınıflaması) esas alındı. Elde edilen bulgular SPSS 26.0 programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Toplam 134 hastanın 121'i erkek, 13'ü kadındır ve bunlar içerisinde hastalıksız sağ kalım süresine sahip olduğumuz 65 hastanın 57'si erkek cinsiyet, 8'i kadın cinsiyet oluşturmaktadır. Genel sağ kalım süresine sahip olduğumuz 47 hastanın 44'ü erkek cinsiyet, 3'ü bayan cinsiyet olarak saptanmıştır. Hastaların ortalama başvuru yaşı 62 di. En sık görülen patolojik alt tip adenokarsinomdu. Medyan hastalıksız sağ kalım ve genel sağ kalım 14 (+/-)2.55 ay ve 25(+/-)3.90 aydı.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Non-small cell lung cancer is the most common type of cancer that causes mortality in the world. Early diagnosis is important in the fight against lung cancer. Despite this, only 30% of patients are diagnosed at an early stage, and most patients are diagnosed at an advanced stage or even inoperable. Despite the newly developed diagnostic methods, advanced surgical techniques and adjuvant treatment procedures in our age, the five-year survival rate is only 14% when all stages are taken into account. Determining the prognostic factors that will predict relapse in operable disease may guide the determination of new treatment and follow-up strategies. In this study, we aimed to retrospectively evaluate the prognostic factors affecting survival in patients with early and locally advanced lung cancer who were operated on at İnönü University Turgut Özal Medical Center and followed up in the medical oncology clinic. Materials and methods: Patients who applied to İnönü University Faculty of Medicine Medical Oncology Clinic between December 2010 and July 2021 and were followed up and treated with the diagnosis of operable NSCLC were included in our study. In this study, patient information was obtained retrospectively using our hospital's automation system and medical oncology patient files. The study was started after obtaining the necessary ethics committee approval from Malatya Clinical Research Ethics Committee. Demographic characteristics such as age, gender, smoking history of the patients, laboratory parameters at the time of diagnosis, histopathological features, stage of the disease, current health status (presence and history of mortality, presence and history of recurrence) were recorded retrospectively. World Health Organization classification was used for histopathological classification. The staging was based on the internationally valid Lung Cancer Staging (8th TNM classification), which was created in the light of the latest data. The obtained findings were analyzed using the SPSS 26.0 program. Results: Of the 134 patients, 121 were male and 13 were female, and of the 65 patients with disease-free survival, 57 were male and 8 were female. Of the 47 patients with whom we had a general survival time, 44 were male and 3 were female. The mean age at presentation of the patients was 62. The most common pathological subtype was adenocarcinoma. Median disease-free survival and overall survival were 14 (+/-)2.55 months and 25(+/-)3.90 months.