Toplumda yaşayan yaşlı bireylerde kırılganlık için bir risk faktörü olarak ağrının değerlendirilmesi
Evaluation of pain as a risk factor for frailty in community-dwelling older adults
- Tez No: 706374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KÜRŞAT ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada toplumda yaşayan ≥65 yaş bireylerdeki kırılganlık sendromunun ağrı semptomu ile ilişkisinin anlaşılması amacıyla planlanmıştır. YÖNTEM: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu çalışmaya 15.06.2019 ile 15.09.2019 tarihleri arasında OMÜ tıp fakültesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran ≥65 yaş 260 birey katılmıştır. Veriler anket formu ile yüz yüze toplanmıştır. Ankette katılımcıların sosyodemografik ve ağrı semptomu ile ilgili özellikleri, FRAIL kırılganlık anketi, Mini Nutrisyonel Değerlendirme, Geriatrik Depresyon Ölçeği-15, Katz Günlük Yaşam Aktivite Ölçeği, Lawton-Brody Enstrümantal Günlük Yaşam Aktivite ölçeği, Mini Mental Durum Testi yer aldı. BULGULAR: Çalışmaya 146'sı (%56,2) kadın, 114'ü (%43,8) erkeklerden oluşan toplam 260 yaşlı birey katılmıştı. Katılımcıların %32,3'ü kırılgan, %32,7'sinin şiddetli ağrısı, %25,4'ünün ≥3 vücut bölgesinde ağrısı, %50,4'ü persistan karakterli ağrısı mevcuttu. Katılımcıların %48,2'si ağrı semptomları için farmakolojik bir tedavi almaktaydı. Persistan ağrı (p=0,0042) ve farmakolojik tedavi alma (p=0,007) kırılganlık için bir risk faktörü olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
AIM: This study was planned to understand the relationship between frailty syndrome and pain symptoms in individuals aged ≥65 years living in the community. METHOD: This descriptive and cross-sectional study included 260 individuals aged ≥65 years, who applied to the OMU Faculty of Medicine Family Medicine outpatient clinic between 15.06.2019 and 15.09.2019. The data were collected face to face with a questionnaire. The questionnaire included participants' sociodemographic and pain symptom characteristics, FRAIL frailty questionnaire, Mini Nutritional Assessment, Geriatric Depression Scale-15, Katz Daily Living Activity Scale, Lawton-Brody Instrumental Daily Living Activity scale, Mini Mental Status Test. RESULTS: A total of 260 elderly individuals, 146 women and 114 men, participated in the study. 32.3% of the participants were frail, 32.7% of them had severe pain, 25.4% had pain in ≥3 body parts, 50.4% had persistent pain. 48.2% of the participants were using a pharmacological treatment for their pain symptoms. Persistent pain (p=0,0042) and using pharmacological treatment (p=0,007) were identified as a risk factor for frailty.