Yaşlılarda malnutrisyonun belirlenmesinde alternatif antropometrik indekslerin değerlendirilmesi
Evaluation of alternative anthropometric indices in the determination of malnutrition in the elderly
  1. Tez No: 984196
  2. Yazar: ŞERİFE AKPINAR ŞENTÜRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDA KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, huzurevinde ve toplumda yaşayan yaşlı bireylerde cinsiyete göre malnutrisyonun farklı bileşenlerini (yetersiz beslenme, kırılganlık, sarkopeni, obezite ve sarkopenik obezite) öngörmede kullanılabilecek antropometrik indekslere özgü kesim noktalarını belirleyerek bu indekslerin ayırt edici gücünü değerlendirmek ve bu bileşenlere sahip olma durumuna göre biyokimyasal parametreler ve günlük enerji, besin ögesi, besin grubu alımlarını karşılaştırmaktır. Araştırmaya yaş ortalamaları 74,2±7,35 yıl olan 409 yaşlı birey (E: %48,9; K: %51,1) dâhil edilmiştir. Katılımcılarda malnutrisyon bileşenleri standart tanı kriterlerine göre değerlendirilmiş; antropometrik ölçümler (üst orta kol çevresi (ÜOKÇ), baldır çevresi) ve indeksler (Beden kütle indeksi [BKİ], Demiquet, Mindeks, vücut ağırlığına göre düzeltilmiş bel çevresi indeksi [WWI]) ile vücut kompozisyonuna dayalı indeksler (vücut yağ yüzdesi indeksi [BFMI], vücut hücre kütlesi indeksi [BCMI], BKİ'ye göre düzeltilmiş iskelet kas kütlesi [SMM/BKİ], vb.) kullanılmıştır. ROC analizi ile ayırt edici güce sahip (AUC>0,70) indekslere ilişkin kesim noktaları belirlenmiştir. Yetersiz beslenmeyi öngörmede erkeklerde BCMI kadınlarda ise Mindeksin en güçlü parametre olduğu belirlenmiştir (p<0,001). Kırılganlık için baldır çevresi, ÜOKÇ ve BCMI'daki bir birimlik artışın kırılganlık riskini sırasıyla %5,7, %7,5, %14,6 (E) ve %9,4 (K) oranında azalttığı saptanmıştır (p<0,05). Sarkopenide ise kadınlarda Mindeks (≥89,2 kg/m), erkeklerde ise BCMI (12,0 kg/m²) öne çıkarken, her iki cinsiyet için ortak olarak baldır çevresinin (34,7 cm) güçlü bir parametre olduğu bulunmuştur. Obeziteyi belirlemede BFMI en yüksek ayırt ediciliği göstermiş (erkek ve kadınlarda sırasıyla 10,6 kg/m²; K: 12,7 kg/m²), saha uygulamaları için ise ÜOKÇ (30,8 cm) pratik bir ölçüm olarak öne çıkmıştır. Sarkopenik obezite için en güçlü indeks SMM/BKİ oranı olup, erkeklerde 0,92 m2, kadınlarda 0,70 m2'in üzerindeki değerler riski %85-94 oranında azaltmaktadır (p<0,05). Yetersiz beslenme tanısına sahip bireylerde albümin (g/dL) ve total protein(g/dL) değerleri düşük, CRP değerleri ise yüksek bulunmuştur (p<0,05). Her iki cinsiyette de huzurevinde yaşayan bireylerin toplumda yaşayanlara göre daha yüksek enerji, makro ve mikro besin ögesi alımlarına sahip olduğu, besin grupları alımları değerlendirildiğinde de toplumda yaşayanların taze sebze grubu dışındaki tüm besin grubu alımlarının daha düşük, porsiyon önerisi altında kalan birey sıklığının ise daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Malnutrisyon bileşenlerini öngörmede bu çalışmadan elde edilen cinsiyete ve malnutrisyon bileşenine spesifik popülasyona özgü belirlenen kesim
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine sex-specific cut-off points of anthropometric indices for predicting malnutrition components—undernutrition, frailty, sarcopenia, obesity, and sarcopenic obesity (SO)—in elderly individuals living in nursing homes and in the community, and to evaluate the discriminatory power of these indices. Additionally, the study aimed to compare biochemical parameters and daily energy, nutrient, and food group intakes according to the presence of these components. A total of 409 elderly individuals (male: 48,9%, female: 51,1%) with a mean age of 74,2±7,35 years were included. Malnutrition components were assessed using standard diagnostic criteria. Anthropometric measurements (Mid-Upper Arm Circumference-MUAC, calf circumference) and indices (Body Mass Index-BMI, Demiquet, Mindex, Weight adjusted Waist Index-WWI) as well as composition-based indices (Body Fat Mass Index/BFMI], Body Cell Mass Index-BCMI, skeletal muscle mass adjusted for BMI-SMM/BMI, etc.) were evaluated. Cut-off points for indices with discriminative power (AUC> 0,70) were determined using ROC analysis. BCMI in males and Mindex in females were the strongest predictors of undernutrition (p<0.001). For frailty, a one-unit increase in calf circumference, MUAC, and BCMI significantly reduced risk (5,7%, 7,5%, 14,6% (in males), and 9,4% (in females), respectively). Regarding sarcopenia, mindex (≥89,2 kg/m) in females and BCMI (12,0 kg/m²) in males were the most distinctive indices, while calf circumference (34,7 cm) emerged as a strong common parameter for both sexes. BFMI had the highest discriminative power for obesity (10,6 kg/m² in males and 12,7 kg/m² in females) , while MUAC (30,8 cm) was practical for field use. SMM/BMI ratio best predicted SO, with values above 0,92 m² (males) and 0,70 m² (females) reducing risk by 85–94% (p<0,05). Undernourished individuals had lower albumin and total protein, and higher CRP levels (p<0,05). In both sexes, nursing home residents had higher energy and nutrient intakes than community-dwelling counterparts, who had lower intake of most food groups and higher rates of inadequate portion consumption. The use of sex- and malnutrition component-specific, population-based cut-off points identified in this study is important for early diagnosis and for planning appropriate nutritional interventions.