Yerelde sosyal hizmet sunumu ve çoklu aktör yapısının karşılaştırmalı analizi: Kastamonu ili örneği
Comparative analysis of provision of local social services and multi-actor structure: The case of Kastamonu province
- Tez No: 706418
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY AKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmet, Public Administration, Social Work
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Çalışma çok aktörlü bir süreçle yönetilen sosyal hizmetleri esas almaktadır. Doğrudan insana hitap etmesi ile diğer kamusal hizmetlerden ayırılan sosyal hizmetler aracılığında dezavantajlı grupların topluma yeniden kazandırılması amaçlanmaktadır. Yerel halkla birebir etkileşim gerektiren bu hizmetlerin hızlı, etkili ve verimli sunulması diğer hizmetlere nazaran önem taşımaktadır. İrili ufaklı çok sayıda aktörün hizmet sunum aşamasında yer alması aralarında iş bölümü ve koordinasyon sağlanamadığı takdirde yönetim sorununa yol açabilmektedir. Çalışmanın ana sorunsalını oluşturan bu durumun örneklem alanında bir yönetim sorununa mı sebep olduğu yoksa yönetişimin bir gereği olarak düzen ve etkileşim içerisine mi yer aldıkları öğrenilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın nitel çalışma yöntemi üzerine kurulu olmasının yanı sıra örneklem alanı olarak belirlenen Kastamonu'da sosyal hizmet faaliyetlerinin mevcut durumu ile bu faaliyetlerden sorumlu merkez ve yerel aktörlerde görevli personel ve/ veya yöneticilere uygulanan anketler aracılığıyla hizmet, planlama, koordinasyon, iş birliği, personel, bütçe ve denetim faktörleri değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda aktörlerin kendi içerisinde, merkez- yerel aktörler arasında ve ilçeler arasında karşılaştırılmaları yapılmıştır. Elde edilen veriler orantısal olarak hesaplanmış ve bir nitel çalışma yöntemi olan betimleyici analiz yöntemi ile bulgular yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study is based on the social services managed by a multi-actor process. It is aimed to reintegrate disadvantaged groups into society through social services, which are distinguished from other public services by addressing people directly. Fast, effective and efficient delivery of these services, which require one-to-one interaction with the local people, is more important than other services. The involvement of many large and small actors in the service delivery phase can lead to management problems if division of labor and coordination cannot be achieved among them. It has been tried to find out whether this situation, which constitutes the main problematic of the study, causes a management problem in the sample area or whether they take place in order and interaction as a requirement of governance. In addition to the qualitative study method of the research, the current status of social work activities in Kastamonu, which was determined as the sample area, and the service, planning, coordination, cooperation, personnel, budget through questionnaires applied to the personnel and/or managers responsible for these activities. and control factors were evaluated. In this direction, the actors were compared within themselves, between central-local actors and between districts. The data obtained were calculated proportionally and the findings were interpreted with the descriptive analysis method, which is a qualitative study method.