Çorum ilinde farklı kan gruplarına tabi tutulan orman toprağındaki aktinomiset çeşitliliği
Diversity of actinomycetes in forest soil subject to different blood groups in Çorum
- Tez No: 706426
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET AYŞEGÜL TAYLAN ÖZKAN, DR. ŞEYMA GÖKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Aktinobakteriler muazzam çeşitliliğe sahip, toprakta yaygın olarak bulunan, ekonomik değeri yüksek miselli gram pozitif bakterilerdir. Çok çeşitli habitatlarda izole edilen aktinobakteriler şimdiye kadar tanımlanmış 47 farklı familyaya ve 711 türe sahiptir. Son yıllarda giderek artan adli çalışmalar, ilgili mikrobiyal profillerin kanıt olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Bu çalışmada iki hafta süre ile kana maruz kalmış orman toprağından örnekler alınıp aktinobakteriler izole edilmiş, genomik DNA izolasyonu ardından 16S rRNA PCR amplifikasyonu ve dizi analizi yapılmıştır. Adli bilimlerde ve olay yeri incelemelerinde adli mikrobiyoloji alanını geliştirmek için yapılan bu filogenetik çalışmanın olayı yorumlamada önemli bir referans olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Actinobacteria are gram-positive micelle bacteria with enormous diversity, common in soil, and high economic value. Actinobacteria isolated from a wide variety of habitats have 47 different families and 711 species identified so far. Increasing forensic studies in recent years show that relevant microbial profiles can be used as evidence. In this study, samples were taken from forest soil exposed to blood for two weeks and isolated from genomic DNA, followed by 16S rRNA PCR amplification and sequence analysis. It is thought that this phylogenetic study, which is carried out to develop the field of forensic microbiology in forensic sciences and crime scene investigations, can be an important reference in interpreting the event.