Hunların Doğu Avrupa'ya gelişleri ve Got toplulukları ile münasebetleri
The migration of Huns to Eastern Europe and relations with Gothic tribes
- Tez No: 706425
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT ÜREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Asya Hunlarının yıkılışının ardından bir kısım Hunlar, Batı'ya doğru göç ederek Doğu Avrupa tarihini önemli derecede etkilemiştir.“Avrupa”ya da“Batı Hunları”gibi isimlerle anılan bu Hun topluluğu, günümüz Avrupa'sının etnik haritasının şekillenmesinde önemli rol oynamıştır. Doğu Avrupa sınırlarında görülmesiyle birlikte Hunlar, pek çok ulusu egemenliği altına alarak yerli halkları Batı'ya doğru göç etmeye zorlamıştır. Bölgedeki kavimler arasında en kalabalık topluluk olan Gotlar, Hunların ani saldırıları karşısında geniş alana yayılarak kurdukları krallıklarının hâkimiyetini kaybetmiştir. Hunların ve Gotların arasında yaşanan bu mücadeleler Roma İmparatorluğu'nu da etkilemiştir. Hun-Got-Roma münasebetleri bazen dost bazen de düşmanca gelişerek Doğu Avrupa tarihinde derin izler bırakmıştır. Bu çalışmanın amacı, Hunların göç ettikten sonra Doğu ve Batı Gotları ile kurdukları münasebetler neticesinde ortaya çıkan yeni Avrupa düzeni ve etnik yapısının oluşumunu incelemektir.
Özet (Çeviri)
After the collapse of the Asian Huns, some Huns migrated to the West and affected the history of Eastern Europe significantly. This Hun community, known as Europe or the West Huns, played an important role in shaping the ethnic map of today's Europe. With the Huns seen in Eastern European borders, so many people taking under the sovereignty, native peoples are forced to migrate to the West. Goths, the most populous group among the tribes in the region, spread over a wide area in the encounter of the sudden attacks of the Huns and lost the sovereignty of their kingdom. This struggle took place between the Huns and Goths, it has also influenced the Roman Empire. Hun-Got-Roman develop sometimes friendly relations wrong, and has left deep scars on the history of Eastern Europe. The purpose of this study is to, after migration of the Huns, the relationship they have established with the West Goths and East Goths result is to investigate the formation to the new European order and ethnic conformation.