İzmit havzasının güneydoğu kesimi ile Sapanca gölü güneyinin mühendislik jeolojisi
Southeast part of Izmit basin and engineering geology of the south of Sapanca lake
- Tez No: 706435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışması, Kocaeli İli İzmit İlçesinin Güneydoğusunda bulunan Kartepe bölgesi ve Sapanca Gölü'nün güney bölgesini kapsamaktadır. İnceleme alanı 1/25000 ölçekli G24d01, G24d02, G24c08, G24c06 topografya paftalarında yer almaktadır. İnceleme alanın genel jeolojisini Mesozoyik ve Senozoyik yaşlı kayaçlar oluşturmakta ve Kocaeli yarımadası yükseliminde yer almaktadır. Kocaeli Kartepe ve Sapanca Bölgesi'nin güneyi arasında yer alan kesimlerin bölgesel jeolojisi Çakraz Formasyonu, Sultaniye Metamorfitleri, Mermer Üyesi, Keltepe Mermeri, Akçay Metamorfitleri, Yığılca Formasyonu, Çaycuma Formasyonu, Örencik Formasyonu, Alüvyon Yelpazesi ve Alüvyon olmak üzere yaşlıdan gence doğru açıklanmaktadır. İnceleme alanının güney sınırını Sapanca Gölü'nün güneyindeki Samanlı dağları (Kartepe kütlesi) ve yamaçları oluşturmaktadır. Kuzeyde ise Kocaeli platosu bulunmaktadır. Yapılan sondaj çalışmalarından alınan veriler ve SPT-N30 değerlerinden çıkarımlar yapılarak zeminlerin mühendislik jeolojisi özellikleri belirlenmiştir. Kartepe bölgesinde bulunan Suadiye, Balaban, Derbent ilçeleri ve Sapanca Gölü Güney Kesimi için DEM haritaları kullanılarak incelenen bölgelerin eğim özellikleri belirlenmiştir. ArcGIS 10.3 programı kullanılarak mühendislik jeolojisi değerlendirme haritaları üretilmiştir. Tüm çalışmalar sonucunda yapılaşma için Kartepe ve Sapanca bölgelerinde elde edilen mühendislik jeolojisi parametrelerine bakılarak yapılaşmaya uygunluk durumu incelenmiştir. Genel olarak mühendislik jeolojisi açısından değerlendirildiğinde araştırma alanlarında aşırı sorunlu bir bölgenin bulunmadığı ancak sorunsuz, az sorunlu ve sorunlu bölgelerin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study covers the Kartepe region in the southeast of Kocaeli province in Izmit district and the southern region of Sapanca Lake. The area investigated is located on the 1/25000 scaled G24d01, G24d02, G24c08, G24c06 topography map section. The areas constituted, in terms of geology, Mesozoic and Cenozoic aged rocks, and are located on the Kocaeli peninsula uplift. The regional geology of the sections located between Kocaeli Kartepe and the south of Sapanca Region is explained from old to young as Çakraz Formation, Sultaniye Metamorphites, Marble Member, Keltepe Marble, Akçay Metamorphics, Yığılca Formation, Çaycuma Formation, Örencik Formation, Alluvial Fan and Alluvium. The southern border of the area studied is the Samanlı mountains (Kartepe mass) in the south of Sapanca Lake and its slopes. In the north part, there is the Kocaeli plateau. The engineering geological properties of the soils were determined by inferences from the data obtained from the drilling studies and SPT-N30 values obtained. The slope characteristics of the investigated regions were determined by using DEM maps for the districts of Suadiye, Balaban, Derbent and the Southern part of Sapanca Lake in the Kartepe region. Engineering geology assessment maps were produced using the ArcGIS 10.3 program. As a result of all studies, the suitability for construction was examined by looking at the engineering geology parameters obtained in Kartepe and Sapanca regions. When evaluated in terms of engineering geology in general, it has been determined that there is not an excessively problematic region in the areas investigated, but there are unproblematic, less problematic and problematic areas.